لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا: از توقیف یک نفت‌کش در تنگه هرمز جلوگیری کردیم


کشتی نوع اچ.ام.اس مونتروز بریتانیا (عکس از آرشیف)

نیروی بحری بریتانیا گفته است که از متوقف کردن یک نفت‌کش این کشور در تنگه هرمز از سوی سپاه پاسداران ایران جلوگیری کرده است.

سپاه پاسداران ایران این ادعا را تکذیب کرده و گفته که اگر دستور توقیف کشتی‌های بریتانیایی به آن‌ها داده شده بود، این کار را انجام می‌دادند.

با این حال، نیروی بحری بریتانیا با انتشار اعلامیه‌ای از ایران خواسته است که از تنش‌ها در منطقه بکاهد.

در اعلامیه آمده است: "ما از این عملکرد نگران استیم و باز هم از مقامات ایرانی مصرانه تقاضا می‌کنیم در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه تلاش کنند."

براساس این اعلامیه، تلاش سه کشتی‌ سپاه پاسداران برای توقیف کشتی بریتانیایی زمانی ناکام شد که کشتی‌های نوع اچ.ام.اس مونتروز بریتانیایی مداخله کردند.

در اعلامیه آمده است: "اچ.ام.اس مونتروز ناگزیر شد خود را وسط کشتی‌های ایرانی و بریتانیایی قرار داده و به کشتی‌های ایرانی هشدار لفظی بدهد، چیزی که سبب شد آن‌ها از محل دور شوند."

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به خبرگزاری فارس گفته که این اظهارات صحت ندارد. آقای ظریف هم‌چنین این ادعاها را تلاشی برای "ایجاد تنش" توصیف کرده است.

این حادثه در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان ایران و امریکا بیش از هر زمان دیگری شدت گرفته است. در ماه‌های اخیر، امریکا هزاران سرباز خود را همراه با کشتی‌های طیاره‌بردار و بمب‌افکن‌های بی۵۲ به منطقه فرستاده است.

مقامات امریکایی می‌گویند که افزایش حضور نظامی شان در منطقه، تلاشی برای رویارویی با "تهدید ایران" است.

XS
SM
MD
LG