لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش افغانستان برای تقویت تجارت کچالو


نمایشگاه غذا در جشنواره کچالو
نمایشگاه غذا در جشنواره کچالو

سومین جشنوارۀ گل کچالو با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی در مرکز شهر بامیان برگزار شد.

مقام‌های محلی هدف از برگزاری این جشنواره را تشویق دهقانان و تلاش برای بهبود محصولات زراعتی بامیان، به ویژه کچالو یاد کرده اند.

اجرای موسیقی محلی، تیاتر، نمایشگاه صنایع دستی، شعرخوانی و نمایش غذاهای محلی از دیگر برنامه‌های این جشنواره بوده است.

نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان گفت که قرار است بزودی اتحادیه کچالوداران در بامیان تشکیل خواهد شد.

همزمان با این، آقای درانی پروژه‌ای زیر نام "توسعۀ زنجیره‌ ارزش باغ‌داری" را به ارزش ۷ میلیون دالر در بامیان افتتاح کرد.

به گفته مقامات، این پروژه به کمک مالی سویس، تا ۴ سال آینده در سطح بامیان تطبیق خواهد شد.

کچالو از تولیدات اصلی بامیان پنداشته می‌شود. این ولایت، براساس آمار، نصف کچالوی مورد نیاز افغانستان را فراهم می‌کند. اما نبود بازار مناسب فروش و قیمت پایین، دهقانان بامیان را با مشکل روبرو کرده است.

دهقانان بامیان اما از برگزاری جشنوار کچالو استقبال کرده و و می‌گویند که برگزاری این برنامه‌ها، می‌تواند به رونق کشت و تجارت کچالو کمک کند.

شماری از این دهقانان، از دولت افغانستان خواسته اند که علاوه بر بازار داخلی، تلاش شود برای کچالوی بامیان بازار بین‌المللی نیز جستجو شود.

بامیان سالانه حدود ۳۸۰ هزار تن کچالو تولید می‌کند و هزینه‌های زندگی بسیاری از خانواده‌های بامیانی از همین راه تامین می‌شود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG