لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش حاصلات کچالو در بامیان


ریاست زراعت ولایت بامیان ادعا دارد که با وجود خشکسالی و کاهش قیمت کچالو، محصول آن در سال‌ جاری در این ولایت به گونه چشمگیر افزایش یافته است.

مقام های محلی، بامیان گفته اند که امسال یک و نیم هزار هکتار زمین ساحات تحت کشت کچالو افزایش یافته که نسبت به سال گذشته تولید کچالو ۲۰ هزار تن افزایش را نشان می‌دهد.

کچالو، از عمده ترین محصولات زراعتی ولایت بامیان است که دهقانان این ولایت سالانه ۱۸هزار و پنچصد هکتار زمین را کچالو زرع می‌کنند.

عبدالوهاب محمدی، رئیس زراعت ولایت بامیان امروز شنبه (۱جدی) به رادیو آشنا-صدای امریکا گفت:" در دو سال گذشته نرخ کچالو در بامیان مناسب بود، دهقانان ساحات تحت کشت کچالو را در بامیان یک ونیم هزار هکتار افزایش داده اند و تولید کچالو نسبت به سال گذشته افزایش یافته است".

ولایت بامیان در مرکز افغانستان، بزرگترین تولید کنندۀ کچالوی افغانستان است. زراعت و مالداری، شغل بیشتر از هشتاد درصد باشندگان بامیان را تشکیل می‌دهد.

کچالوی بامیان
کچالوی بامیان

اما دهقانان در این ولایت به دلیل نبود ذخیره خانه‌های کچالو نگران اند، و تاکید کرده اند که تمام دهقانان هم زمان در فصل رفع حاصل، کچالوی شان‌ را به بازار عرضه می‌کنند که سبب کاهش قیمت این محصول زراعتی می‌شود.

ریاست زراعت ولایت بامیان، نیز می‌پذیرند که امسال نسبت به سال گذشته قیمت کچالو کاهش ۳۰ درصدی را داشته است.

در حال حاضر یک سیر کچالوی بامیان مبلغ ۸۰ تا ۹۰ افغانی به فروش می‌رسد در حالی‌که در سال گذشته فی سیر مبلغ ۱۲۰ تا ۱۳۰ افغانی در بازار بامیان خرید وفروش می‌شد.

افزون بر نبود ذخیره خانه‌های کچالو، نبود مارکیت مناسب و خشکسالی از چالش‌های عمدۀ دهقانان در ولایت بامیان است.

عبدالودود، یکی از دهقانان مرکز شهر بامیان افزود:" سرد خانه کچالو نداریم، قیمت کچالو پایین است، حالا سیر ۸۰ افغانی نرخ است که قیمت کود را نیز پوره نمی‌کند".

اما مقام‌های محلی بامیان تاکید دارد که آنان در تلاش اند، با ایجاد مارکیت و فراهم آوری تسهیلات بیشتر برای دهقانان، بازار مناسبی برای کچالوی این ولایت فراهم کنند.

مقام های محلی بامیان همچنان گفته اند که ۳۵۰ تا ۳۷۰ هزار تُن کچالو در بامیان تولید می‌شود که حدود نصف از نیازمندی کشور را رفع می‌کند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG