لینک های دسترسی

Breaking News

ایران درخواست پمپیو برای بازدید از تهران را رد کرد


ایران تقاضای مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا برای دیدار از تهران را رد کرده و آن را درخواستی "ریاکارانه" توصیف کرده است.

اخیرا و در پی سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به امریکا، آقای پمپیو گفت که اگر وزیر خارجه ایران اجازه دارد به امریکا سفر کند و آزادانه با مردم حرف بزند، او نیز باید بتواند با مردم ایران در مورد "حقایق"، حضوری صحبت کند.

آقای پمپیو در تویتر خود نوشت: "ما از این‌که (ظریف) به امریکا می‌آید و از حق خود برای ابراز نظر آزادانه استفاده می‌کند، ترس نداریم. آیا حقایق رژیم (خامنه‌ای) به حدی بد است که نمی‌توانند به من اجازه بدهند عین کار را در تهران انجام بدهم؟"

وزیر خارجه امریکا افزود: "چگونه است اگر مردم شان بتوانند حقایق را بدون سانسور و به شکل کامل بشنوند؟"

اما وزیر خارجه ایران که در حاشیه نشست کابینه به روز چهارشنبه، ۳۱ جولای (۹ اسد) صحبت می‌کرد، خطاب به آقای پمپیو گفت: "نیازی نیست به ایران بیایید."

آقای ظریف گفت که به جای درخواست بازدید از ایران، امریکا باید به خبرنگاران ایرانی ویزه بدهد که مایل اند به آن کشور سفر کرده و با مقامات امریکایی مصاحبه انجام بدهند. او ادعا کرد که درخواست سفر خبرنگاران ایرانی به امریکا، در گذشته از سوی دولت امریکا رد شده است.

روابط امریکا و ایران در ماه‌های اخیر به شدت پر تنش بوده و دو کشور را در آستانۀ جنگ قرار داده است. پس از آن‌که سپاه پاسداران ایران یک طیاره بدون سرنشین امریکایی را سرنگون کرد، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفت که اندکی قبل از آغاز حملات نظامی به اهدافی در ایران، از تصمیم خود منصرف شد.

با این حال، تحریم‌ها در برابر ایران افزایش یافته است؛ اقدامی که به گفته مقامات امریکایی برای "تغییر برخورد" ایران انجام می‌شود.

قدرت‌های اروپایی، از ایران و امریکا خواسته اند تا در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه کار کنند.

XS
SM
MD
LG