لینک های دسترسی

Breaking News

'فرار سرمایه‌ها از افغانستان' به دلیل بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی


اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که وضعیت نامشخص سیاسی ناشی از ادامۀ گفتگوها با طالبان و انتخابات ریاست جمهوری، روی تجارت و سرمایه‌گذاری در این کشور تاثیر منفی گذاشته است.

خان جان الکوزی، معاون هیات عامل اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که از سال گذشته به اینسو، سرمایه‌گذاران در ۱۲۰۰ مورد پول‌های شان را از افغانستان به ترکیه منتقل کرده اند.

آقای الکوزی اما در مورد رقم مجموعی این سرمایه‌ها معلومات ارایه نکرد.

شماری از تاجران می‌گویند که به دلیل بی‌ثباتی سیاسی در افغانستان و از بیم زیان‌های احتمالی اقتصادی، تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این کشور ندارند.

فرید کاظمی، یکی از این تاجران به صدای امریکا گفت: "انتخابات و صلح دو پدیده‌ای است که تاثیر منفی (روی سرمایه گذاری) می‌گذارد، به خاطری که مردم احساس امنیت نمی‌کنند و تاجران هم احساس امنیت نمی‌کنند، مسیرها ناامن می‌شود، لذا سرمایه‌داران سرمایه‌های خود را از افغانستان خارج می‌کنند."

اخیراً بانک جهانی نیز اعلام کرد که رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۸ اندک بوده است.

هینری کرالی، رییس بانک جهانی در کابل گفت که افغانستان اکنون علاوه بر پیامدهای ناشی از خشکسالی، با آزمون‌های امنیتی، پیچیدگی اوضاع سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و کاهش قابل ملاحظه کمک‌های امنیتی نیز روبرو است.

قرار است تا کمتر از دو ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود و همزمان با این، مقامات امریکایی می‌گویند که انتظار دارند قبل از برگزاری این انتخابات، توافق با طالبان نهایی شود.

XS
SM
MD
LG