لینک های دسترسی

Breaking News

صدیقی: متن نهایی توافقنامۀ طالبان و امریکا در اختیار حکومت قرار نگرفته


صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که متن نهایی توافق امریکا و طالبان، در اختیار دفتر رییس جمهور قرار داده نشده است.

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که یک منبع معتبر در حکومت افغانستان گفت متن این توافق‌نامه با رییس جمهور غنی شریک شده است.

این منبع که نخواست نامش در گزارش گرفته شود روز جمعه ۹ اگست (۱۸ اسد) به صدای امریکا گفت: "قرار است تا بعد از عید قربان، توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان به امضا برسد."

با این حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که متن یک توافقنامه میان امریکا و طالبان، قبل از آغاز دور جدید مذاکرات این دو جناح در دوحه، در اختیار ریاست جمهوری قرار گرفته بود.

آقای صدیقی به صدای امریکا گفت: "من فقط همین گزارش‌های که گویا امریکایی‌ها متن تفاهم‌نامه صلح و یا دو کاپی نهایی شدهٔ این تفاهم‌نامه را به داکتر عبدالله و رییس جمهور غنی فرستاده اند و در آن موضوع تعویق انتخابات ذکر شده، رد می‌کنم."

آقای صدیقی افزود که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در سفر اخیرش به کابل، تمامی موارد "تفاهم‌نامه" با طالبان را با رییس جمهور غنی شریک ساخته بود.

آقای صدیقی افزود: "روی جزییات آن (تفاهم‌نامه) به گونهٔ مشترک کار شده، رییس جمهور ملاحظاتی داشتند که این موضوع را با آقای خلیلزاد شریک ساختند".

هشتمین دور مذاکرات صلح میان ایالات متحده و طالبان به روز شنبه (٣ آگست) در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

زلمی خلیلزاد در آستانهٔ هشتمین دور گفتگوهایش با نمایندگان طالبان در قطر گفته بود که احتمال رسیدن به توافق نهایی با نمایندگان طالبان وجود دارد.

او در صفحه تویتر خود نگاشته بود: "اگر در دوحه، طالبان سهم خود را ایفا کنند، ما هم سهم خود را ایفا کرده و توافقنامه‌ای را که تا حالا رویش کار می‌کردیم، نهایی خواهیم کرد".

پیش از این حکومت افغانستان نیز از آغاز احتمالی گفتگوهای "بین‌الافغانی" خبر داده و وزارت دولت در امور صلح افغانستان گفته بود که برای پیشبرد گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان، ترکیب هیات مذاکره‌کنندۀ حکومت با طالبان نهایی شده است.

XS
SM
MD
LG