لینک های دسترسی

Breaking News

سفیر امریکا: رهایی فیروزی تعهد مبارزه با فساد را زیر سوال می‌برد


خلیل‌الله فیروزی

سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل از رهایی قبل از وقت خلیل‌الله فیروزی، یکی از سهام‌داران کابل بانک که به جرم پول‌شویی و اختلاس زندانی بود، انتقاد کرده است.

جان بس، سفیر امریکا در کابل گفته است که این اقدام، تعهد دولت افغانستان برای مبارزه با فساد را زیر سوال می‌برد.

آقای فیروزی بدنبال بحران مالی در کابل بانک، به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود.

اما روز گذشته ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که به دلیل وضعیت بد صحی آقای فیروزی، تصمیم گرفته شده است تا از زندان به خانه‌اش منتقل شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: "بر بنیاد فیصله یک کمیته موظف که متشکل از نهادهای عدلی و قضایی، صحی و امنیتی بود، وضعیت صحی آقای فیروزی وخیم توصیف شده. ایشان از زندان به خانه‌اش انتقال یافته و تحت نظارت شدید اداره‌های مربوط قرار دارند."

با این حال، سفیر امریکا در کابل در صفحه تویتر خود نوشته است: "گزارش‌ها در مورد رهایی قبل از وقت خلیل‌الله فیروزی، عامل تقلب در کابل بانک، که به درخواست دولت افغانستان صورت گرفته، ناراحت کننده است. افغان‌های زیادی در جریان یک دهه گذشته، به دلیل دزدی کمک‌های بین‌المللی در راستای منافع شخصی، آسیب دیده اند."

آقای بس افزوده است: "این اقدام، علاوه بر ادامۀ ناکامی برای بازداشت متهمان به فساد، تعهد دولت را در راستای مبارزه با فساد و استفادۀ بهینه از حمایت تمویل‌کنندگان، زیر سوال می‌برد."

پس از آنکه کابل بانک در سال ۲۰۱۰ با بحران مالی روبرو شد، دولت افغانستان مدیریت این بانک را برعهده گرفت و عاملان اختلاس را به محاکمه کشاند.

آقای فیروزی و شیرخان فرنود، دیگر سهام‌دار کابل بانک، هر کدام به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

با این حال، حدود چهار سال پیش نیز، حضور خلیل‌الله فیروزی در یک برنامه رسمی، در حالی که هنوز زندانی بود، سر و صداهای زیادی را بوجود آورد.

آقای فیروزی در همان زمان، در مراسمی با حضور نمایندگان دولت، قرارداد اعمار یک شهرک خصوصی را با وزارت انکشاف شهری افغانستان امضا کرد.

در جواب به انتقادها، مشاور حقوقی رییس جمهور غنی گفت که آقای غنی فرمان داده بود تا آقای فیروزی به شکل موقت از زندان بیرون شده و در سرمایه‌گذاری‌ها سهم بگیرد تا بتواند از این راه وام‌های خود را به دولت بپردازد.

XS
SM
MD
LG