لینک های دسترسی

Breaking News

صلاح‌الدین ربانی از وزارت خارجۀ افغانستان کنار رفت


صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان از سمت خود کنار رفته است.

آقای ربانی با اعلام استعفای خود گفته است که ادامۀ کار در شرایط کنونی را به صلاح نمی‌داند.

در متن استعفای آقای ربانی که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است که "تخریب و دور زدن نهادهای دولتی به شیوه‌های گوناگون از سوی آنهایی که خود ادعای دولت‌سازی دارند، غیرقابل اغماض و غیرقابل تحمل است."

در این استعفانامه آمده است: "از همان آغازین روزهای این حکومت، تا این روزهای پایانی... شاهد بودم که با ایجاد شبه ساختارهای موازی و به حاشیه کشانیدن نهادهایی که در همه دنیا حیثیت ستون نظام‌ها را دارند، با ساختار دولت همچون یک انجوی شخصی برخورد سلیقه‌یی صورت می‌گرفت."

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که استعفای آقای ربانی از سوی محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان پذیرفته شده است.

جان بس سفیر ایالات متحده در کابل، در صفحه تویترش از صلاح‌الدین ربانی به عنوان یک شریک خوب در حمایت از مشارکت پایدار امریکا و افغانستان تشکری کرده است.

روابط آقای ربانی و محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان همواره پر تنش بوده است؛ اما این تنش‌ها‌ ظرف ماه‌های اخیر به اوج خود رسید.

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری اخیرا وزارت خارجه را به فساد اداری متهم کرد و پیش از آن، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان نیز این وزارت را به عدم همکاری در ارزیابی موارد فساد متهم کرده بود.

آقای ربانی این اتهامات را دارای "انگیزه‌های سیاسی" خوانده و آن‌ را رد کرده بود.

کنار رفتن آقای ربانی از سرپرستی وزارت خارجه در حالی صورت می‌گیرد که عمر حکومت وحدت ملی افغانستان به پایان رسیده و قرار است حکومت جدیدی در نتیجه انتخابات ششم میزان ایجاد شود.

آقای ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان است. این حزب، از عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی در انتخابات اخیر حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG