لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: بهترین شیوۀ حمایت از مصالحه، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان است


منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که بهترین شیوۀ حمایت از روند مصالحه در افغانستان، حمایت از نیروهای امنیتی این کشور است تا طالبان بدانند که امکان پیروزی در میدان جنگ را ندارند.

ینس ستولتنبرگ که در حاشیۀ نشست سران ناتو در لندن صحبت می‌کرد، از تلاش‌ها برای از سر گیری مذاکرات صلح با طالبان نیز استقبال کرد.

آقای ستولتنبرگ گفت: "ناتو از گفتگوها حمایت کرده چون باور داریم که به یک راه حل سیاسی برای افغانستان نیاز داریم. ایالات متحده امریکا با ناتو و سایر شرکا، در جریان این روند، همواره از نزدیک مشورت کرده است."

با این حال، منشی عمومی ناتو تاکید کرد که لازم است به طالبان فهمانده شود که رسیدن به پیروزی از طریق جنگ برای شان امکان پذیر نیست.

او گفت: "ما باور داریم که بهترین شیوه‌ای که ناتو می‌تواند از تلاش‌های صلح حمایت کند، آموزش، همکاری و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است تا طالبان بدانند که هرگز برندۀ میدان جنگ نخواهند شد."

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان به کابل رفته و با اشرف غنی، رییس جمهور این کشور در مورد از سر گیری مذاکرات صلح با طالبان گفتگو کرده است.

مقامات گفته اند که قرار است آقای خلیلزاد از کابل به دوحه رفته و گفتگوهای غیررسمی خود را با نمایندگان طالبان ادامه بدهد.

XS
SM
MD
LG