لینک های دسترسی

Breaking News

آمادگی طالبان به از سر گیری مذاکرات، پس از سفر ترمپ به کابل


یک روز پس از سفر دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا به کابل، گروه طالبان نسبت به از سر گیری مذاکرات با امریکا ابراز آمادگی کرده است.

سفر آقای ترمپ به کابل، نخستین دیدار او از افغانستان پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور امریکا بود. آقای ترمپ در سخنانی در پایگاه هوایی بگرام گفت که طالبان به توافق با امریکا و برقراری آتش‌بس حاضر استند.

این سفر، امیدواری‌ها در مورد آغاز دوبارۀ گفتگوها میان امریکا و طالبان را افزایش داده است.

آقای ترمپ به خبرنگاران گفت: "طالبان می‌خواهند به توافق برسند و ما با آن‌ها دیدار می‌کنیم. ما خواهان آتش‌بس استیم. آن‌ها (طالبان) گفته بودند که آتش‌بس نمی‌خواهند، اما حالا به نظرم طرفدار آتش‌بس استند."

سران گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که اعضای این گروه از هفتۀ گذشته تا حالا با نمایندگان امریکا در دوحه دیدار داشته اند. آن‌ها گفته اند که گفتگوهای رسمی با امریکا احتمالا بزودی از سر گرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز روز جمعه (۲۹ نومبر – ۸ قوس) گفت که آن‌ها "آمادۀ از سرگیری گفتگوها استند."

او به خبرگزاری رویترز گفت: "موقف ما همان است که بود. اگر گفتگوهای صلح آغاز شود، از همان نقطه‌ای آغاز خواهد شد که متوقف شده بود."

آقای ترمپ گفتگوهای صلح با طالبان را در ماه سپتمبر پس از حملۀ طالبان در کابل که منجر به کشته شدن ۱۲ نفر شد، متوقف کرد.

یک عضو ارشد گروه طالبان که نخواست از او در گزارش نامی برده شود، به خبرگزاری رویترز گفت: "امیدواریم که سفر ترمپ به افغانستان ثابت کند که او در مورد از سر گیری مذاکرات جدی است."

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی، علاوه بر هزاران نفر از سربازان ناتو در افغانستان مستقر اند.

آقای ترمپ در دیدار خود با اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در پایگاه هوایی بگرام گفت که حضور نظامی امریکا را در افغانستان کاهش می‌دهد؛ اما جزییات بیشتری در این مورد ارایه نکرد.

XS
SM
MD
LG