لینک های دسترسی

Breaking News

خانواده و دوستان امدادگر جاپانی برای انتقال جسد او، به کابل رسیدند


مراسم یادبود از دکتر ناکامورا در کابل
مراسم یادبود از دکتر ناکامورا در کابل

اعضای خانوادۀ تتسو ناکامورا، دکتر و امدادگر جاپانی که در پی حملۀ افراد مسلح در شرق افغانستان کشته شده بود، به کابل رسیده اند تا جسد او را به کشورش منتقل کنند.

دکتر ناکامورا حدود ۱۸ سال در بخش ارایه خدمات صحی و مدیریت آب در افغانستان کار کرد. او با ساختن سربند، زمینۀ آبیاری هزاران جریب زمین زراعتی را در ولسوالی‌های شیوه و کامۀ ولایت ننگرهار فراهم کرد و از محبوبیت فراوانی در میان مردم محل برخوردار بود.

او در بین مردم افغانستان به نام "کاکا مراد" شهرت داشت و مرگ او، خشم فراوانی را در داخل افغانستان برانگیخته است. او روز چهارشنبه، زمانی که به سوی شهر جلال‌آباد روان بود، در مسیر راه مورد حمله قرار گرفت و همراه با پنج همکار خود که شهروندان افغانستان بودند، کشته شد.

مهاجمان پس از حمله از محل فرار کردند و پولیس از آغاز تحقیقات در این مورد خبر داده است. گروه طالبان مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در میان اعضای خانوادۀ دکتر ناکامورا که به کابل آمده اند، همسر و دختر او شامل اند. مقامات جاپانی هم‌چنین گفته اند که سه همکار دکتر ناکامورا، به شمول یک دوست دوران مکتب‌اش، اعضای خانوادۀ او را همراهی می‌کنند.

جسد دکتر ناکامورا در یک بیمارستان نظامی در کابل نگهداری شده و قرار است به شهر فوکواکا در جاپان منتقل شود.

انتظار می‌رود دولت افغانستان به روز شنبه مراسمی برای بزرگداشت از کارها و فعالیت‌های او برگزار کند. اوایل امسال، اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، به دکتر ناکامورا شهروندی افتخاری افغانستان داده بود.

در چندین شهر افغانستان مراسم شمع افروزی به یادبود از او برگزار شده و روز جمعه، یک چهارراهی در شهر جلال‌آباد، در شرق افغانستان به نام او مسما شد.

همزمان با این، روز جمعه تظاهراتی در برابر سفارت پاکستان در کابل برگزار شد و معترضان، دستگاه استخبارات پاکستان را به دست داشتن در قتل دکتر ناکامورا متهم کردند. تا حالا هیچ شواهدی در این زمینه ارایه نشده و این اتهام به شکل رسمی نیز مطرح نشده است.

XS
SM
MD
LG