لینک های دسترسی

Breaking News

حافظ سعید رسما به تمویل تروریزم متهم شد


محکمه‌ای در پاکستان، حافظ سعید، بنیانگذار گروه لشکر طیبه و از رهبران پرنفوذ مذهبی پاکستان را با چهار همکارش، رسما به تمویل فعالیت‌های تروریستی متهم کرده است.

حافظ سعید، مسوول حزب جماعت الدعوه و سایر رهبران این گروه متهم اند که از طریق سازمان‌های خیریه پول جمع‌آوری کرده و فعالیت های تروریستی را تمویل می‌کنند.

حافظ سعید که در فهرست افراد مورد پیگرد امریکا قرار دارد، از سوی واشنگتن و دهلی جدید به دست داشتن در حملات مرگبار سال ۲۰۰۸ در شهر ممبای هند متهم است که در آن ۱۶۶ نفر کشته شدند.

قبل از بازداشت او در پاکستان در ماه جولای، امریکا برای معلوماتی که به گرفتاری او منجر شود ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود.

اگرچه حافظ سعید در گذشته نیز در مواردی بازداشت شده بود، اما این نخستین بار است که او در پاکستان به محاکمه کشانیده می‌شود.

در نخستین جلسۀ محکمه در شهر لاهور، قاضی اتهام‌نامۀ او را در رابطه به تمویل فعالیت‌های تروریستی خواند، اما حافظ سعید و همکارانش این اتهامات را رد کردند.

سخنگویان و افراد نزدیک به حافظ سعید تا حالا نسبت به برگزاری جلسۀ محکمه واکنشی نشان نداده اند.

اما هواداران حافظ سعید همواره دولت پاکستان را متهم کرده اند که برای "جلب رضایت و خوشنودی امریکا" به بازداشت و محاکمۀ او اقدام کرده است.

گروه کاری اقدام مالی که یک دیدبان بین‌المللی ناظر بر پول شویی و تمویل تروریزم است، پاکستان را در فهرست خاکستری قرار داده است. دولت عمران خان تعهد کرده که برای پاک کردن تمویل تروریزم از پاکستان، به هر اقدام ممکن متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG