لینک های دسترسی

Breaking News

'خروج امریکا از افغانستان قبل از توافق صلح خطر جنگ داخلی را در پی دارد'


یک دپلمات سابق امریکایی و رییس بخش آسیا در گروه بحران هشدار داده است که اگر نیروهای امریکایی قبل از نهایی شدن توافق صلح با طالبان، افغانستان را ترک کنند، خشونت‌ها در این کشور افزایش خواهد یافت.

لورل میلر در گفتگویی با صدای امریکا گفت که در چنین شرایطی، طالبان در پی رسیدن به قدرت از راه نظامی خواهد بود؛ اقدامی که با مقاومت و واکنش سایر گروه‌های مخالف طالبان در داخل افغانستان روبرو می‌شود.

خانم میلر که در مورد مذاکرات صلح در افغانستان پژوهش کرده، می‌گوید: "آن‌ها (طالبان) نیز می‌دانند که در صورت خروج نیروهای امریکایی، بسیار دشوار خواهد بود که از طریق نظامی به قدرت برسند."

او گفت: "احتمال زیاد وجود دارد که مقاومت شدیدی از سوی نیروهای دولتی و سایر نیروهای غیررسمی در برابر تلاش‌های نظامی طالبان صورت بگیرد. در این صورت، یک جنگ داخلی چند جانبه شبیه اتفاقات اوایل ۱۹۹۰ در افغانستان آغاز خواهد شد."

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اخیرا لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه امریکایی، در سفر به کابل گفت که برنامۀ کاهش سربازان امریکایی در افغانستان به زودی از سوی رییس جمهور ترمپ اعلام خواهد شد.

با این حال، خانم میلر که حوادث افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند، باور دارد که طرح کاهش سربازان امریکایی در افغانستان با موضوع مذاکرات صلح با گروه طالبان مرتبط نیست.

او می‌گوید کاهش سربازان امریکایی در افغانستان از برنامه‌های دونالد ترمپ در زمان مبارزات انتخاباتی‌اش بود که حالا در پی عمل کردن به آن است.

خانم میلر گفت: "سوال اینکه آیا نیروهای امریکایی به شکل کامل از افغانستان بیرون خواهند شد، یا فقط این نیروها کاهش خواهد یافت، به تصمیم رییس جمهور ترمپ مربوط است. با توجه به تعهدات انتخاباتی‌اش، او همیشه گفته است که می‌خواهد سربازان امریکایی را به خانه بازگرداند."

XS
SM
MD
LG