لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ روسیه بر اوکراین در محراق خطابۀ بایدن به مردم امریکا قرار داشت


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در نخستین خطابه‌اش به مردم امریکا‌، حملۀ روسیه بر اوکراین را در محراق سخنانش قرار داد.

آقای بایدن از اقدامات تازۀ ایالات متحده و متحدین این کشور در مقابل روسیه پرده برداشت.

رییس جمهور امریکا گفت: "امشب اعلام می‌کنم که در مشارکت با متحدین خویش حریم هوایی ایالات متحده را به روی تمامی پرواز های روسیه مسدود می‌کنیم‌. روسیه را بیشتر منزوی می‌سازیم."

در جریان این سخنرانی، آقای بایدن گفت که در همکاری با متحدین خویش رهبران روسی را دنبال کرده و دارایی‌های شان را ضبط خواهند کرد: "ما با متحدین اروپایی خویش به دنبال رهبران پولدار و با نفوذ روسیه می‌رویم تا کشتی‌ها، اپارتمان‌های عصری و طیاره‌های شخصی آنانرا پیدا و ضبط کنیم."

او از وضع تعزیرات امریکا و کشورهای غربی بر روسیه دفاع کرد.

رییس جمهور بایدن گفت که روسیه درست محاسبه نکرده بود و با تهاجم نظامی بر اوکراین به این اندیشه بود که امریکا و غرب واکنش نشان نخواهند داد "اما پوتین غلط بود".

رییس جمهور ایالات متحده اضافه کرد که از جنگ اوکراینی‌ها برای آزادی شان در مقابل روسیه، حمایت می‌کند: "یکجا با متحدین خویش به اوکراینی‌ها در جنگ شان برای آزادی حمایت فراهم می‌کنیم _ کمک‌های نظامی، اقتصادی، و بشری - ما به اوکراین بیش از یک میلیارد دالر معاونت مستقیم فراهم می‌کنیم و به این کمک‌ها ادامه خواهیم داد."

او از شجاعت، عزم و ارادۀ اوکراینی‌ها برای دفاع از کشور شان تمجید کرد.

با آنهم، رییس جمهور بایدن گفت که نیروهای امریکایی در جنگ روسیه با اوکراین دخیل نخواهند شد، اما هشدار داد که از قلمرو کشورهای عضو ناتو دفاع خواهند کرد.

او علاوه کرد: "ایالات متحده و متحدین ما از هر انچ قلمرو ناتو با تمام قدرت جمعی دفاع خواهند کرد."

بخش دوم سخنرانی رییس جمهور امریکا بر وضعیت اقتصادی‌، باز سازی زندگی مردم، راه اندازی پروژه های زیربنایی و تلاش برای کاهش تورم اقتصادی متمرکز بود.

رییس جمهور بایدن گفت که امریکا در حال حاضر از رهگذر ساختار زیربنایی در جهان در ردیف سیزدهم قرار دارد و تعهد کرد که دهۀ از پروژه های عمرانی را آغاز خواهد که ساختن شاهراه‌ها و میدان‌های هوایی در آن شامل خواهد بود.

او از امریکایی‌ها خواست کشورشان را در اولویت قرار دهند، محصولات امریکایی را خریداری کنند و مواد مورد نیاز را در این کشور تولید کنند.

پاسخ جمهوری خواهان

جمهوری‌خواهان امریکا با انتقاد از عملکرد رییس جمهور بایدن گفتند که او نتوانسته است به تعهداتش عمل کند.

کیم رینالدس، والی آیوا گفت که رییس جمهور بایدن و دموکرات‌ها به عوض پیش راندن امریکا به جلو، آن را به گذشته برمی‌گردانند: "چنین حس می‌شود که رییس جمهور بایدن و حزب‌اش ما را دوباره به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ می‌فرستند، زمانی که تورم اقتصادی خانواده‌ها را تحت فشار قرار داده بود، جرایم خشونت‌بار، شهرهای ما را زیر گرفته بود و اردوی شوروی تلاش داشت نقشه‌جهان را دوباره ترسیم کند."

او افزود که آقای بایدن تعهد کرده بود که مردم امریکا را متحد ساخته و احترامی را که امریکا در گذشته داشت، دوباره احیا خواهد کرد، اما ناکام ماند.

گرچه رییس جمهور ایالات متحده در جریان سخنرانی‌اش در مورد افغانستان هیچ اشارۀ نداشت‌، خانم رینالدس خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را "فاجعه‌بار" خواند.

او خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را "خیانت با متحدین امریکا" خواند و گفت که این امر سبب شد که "دشمنان ما بیشتر شجاع شوند".

اما آقای بایدن همواره از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرده است.

XS
SM
MD
LG