لینک های دسترسی

Breaking News

کوریای شمالی قویترین میزایل قاره‌‌پیمای خود را آزمایش کرد 


کیم جونگ اون، رهبر جمهور کوریای شمالی، از آزمایش قویترین میزایل قاره‌پیمای این کشور نظارت کرد، میزایلی که بر اساس گزارش رسانهٔ دولتی این کشور، افزایش قدرت هسته‌ای پیونگ‌یانگ را در مقابل واشنگتن نشان می دهد.

ایالات متحده، کوریای جنوبی، جاپان و ملل متحد این اقدام کوریای شمالی را تقبیح کرده اند.

این میزایل که از سال ۲۰۱۷ به اینسو، قویترین میزایل قاره‌پیمای کوریای شمالی محسوب می‌شود، به نظر می‌رسد در مقایسه به میزایل‌های دیگر این کشور، مسیر بلندتر و فراتر را پیمود.

رسانه‌ٔ دولتی این کشور این میزایل را هواسانگ-۱۷ معرفی کرده است.

میزایل بزرگ هواسانگ-۱۷ برای بار نخست در اکتوبر سال ۲۰۲۰ معرفی شد که تحلیلگران آنرا "میزایل هیولا" عنوان کردند، اما در گذشته موفقانه آزمایش نشده بود.

بر اساس گزارش رسانهٔ رسمی کوریای شمالی، این میزاییل از میدان هوایی بین المللی پیونگ‌یانگ پرتاب شد که در ارتفاع حد اکثر ۶۲۴۸.۵ کیلومتر و مسافت ۱۰۹۰ کیلومتر بر یک هدف در دریای جاپان اصابت کرد.

این میزایل که در آبهای ویژه زون اقتصادی جاپان فرود آمد،‌ سبب خشم توکیو شد.

جاپان گفته است که این آزمایش "صلح و مصوونیت" منطقه را تهدید کرده است. اما پیونگ‌یانگ گفته است که با در نظر داشت امنیت کشورهای همسایه این آزمایش به گونه عمودی صورت گرفت.

کوریای شمالی به دلیل برنامه‌های تسلیحاتی‌اش تحت تعزیرات شدید اقتصادی بین المللی قرار دارد.

شورای امنیت ملل متحد در مورد آزمایش جدید این کشور امروز ۲۵ مارچ (پنجم حمل) نشست اضطراری برگزار می‌کند.

ایالات متحده، کوریای جنوبی و ملل متحد،‌این آزمایش را تخطی آشکار از قطعنامه‌های شورای امنیت خوانده اند.

رسانهٔ دولتی کوریا شمالی گفته است که آزمایش این میزایل به این معنی است که پیونگ‌یانگ برای مقابلهٔ درازمدت با ایالات متحده آماده است.

XS
SM
MD
LG