لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: نیروهای اوکراینی در امریکا استفاده از بم‌های پرواز کننده را می‌آموزند 


سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است که گروه کوچکی از نیروهای اوکراینی در امریکا مصروف فراگیری آموزش استفاده از طیاره‌های بی‌سرنشین کوچک محاربوی (بم‌های پرواز کننده) اند که واشنگتن به کیف فرستاده است.

جان کربی امروز ششم اپریل (۱۷ حمل) گفت که این نظامیان اوکراینی پیش از تهاجم نظامی روسیه در امریکا حضور داشتند.

آقای کربی افزود که با استفاده از فرصت به سربازان اوکراینی آموزش‌های دوروزهٔ استفاده از این طیاره‌های مرگبار فراهم شد تا آنان به کشور شان برگشته و همقطاران شان در اردوی اوکراین را آموزش دهند.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا اضافه کرد که به هدف تقویت هر چه بیشتر اردوی اوکراین در مقابل نیروهای روسی، ۱۰۰ طیارهٔ (Switchblade)که اساساً بم‌های پرواز کننده بوده و از راه دور کنترول می‌شوند به اوکراین فرستاده شده است.

این بم‌های پرواز کننده به اهداف اصابت کرده و منفجر می‌شوند. ویژگی دیگر این بم‌ پرواز کننده این است که پس از رسیدن به ساحه می‌تواند در همانجا نگهداشته شود و زمانی که هدف شناسایی شد، آن را آماج قرار دهد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۱۶ مارچ گفت که پیش از سایر تسلیحات و مهماتی که واشنگتن به اوکراین می‌فرستد، این بم‌های پرواز کننده فرستاده خواهد شد.

نسل اول این بم‌های پرواز کننده که می‌توان آنرا در یک بکس کوچک انتقال داد، توسط نیروهای امریکایی در افغانستان استفاده شده بود.

گفته می‌شود که نوع بزرگتر این طیاره‌های بی سرنشین که توان از بین بردن وسایط زرهی را دارد نیز ساخته شده است، اما وزارت دفاع امریکا در مورد این که کدام نوع آن را به اوکراین فرستاده است،‌ از دادن معلومات خودداری کرد.‌

ایالات متحده روز گذشته اعلام کرد که به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر معاونت نظامی را برای اوکراین فراهم خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است که نیروهای روسی شش هفته پس از آغاز حملات نظامی، ناکام شده و اکنون از ساحات کیف، پایتخت اوکراین کاملاً خارج شده اند.

اما مسکو گفته است که برای تشدید جنگ در شرق و جنوب اوکراین آمادگی می‌گیرد؛ جاییکه نیروهای این کشور مناطق گسترده‌ای را در کنترول دارند.

با آنهم وزارت دفاع امریکا گفته است که تا اکنون شاهد حضور گستردهٔ نیروهای تازه نفس روسی در منطقه،‌ به ویژه در دونباس نبوده است.

از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه در ماه فبروری تا اکنون، هزاران نفر، به شمول غیرنظامیان در اوکراین کشته و زخمی شده و میلیون‌ها نفر دیگر آواره یا مجبور به ترک کشورشان شده اند.

XS
SM
MD
LG