لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا کمک اضافی نظامی ۱۰۰ میلیون دالری را برای اوکراین اعلام کرد


مقام های ایالات متحده گفته اند که کمک های نظامی از جمله میزایل های سرشانه یی برای اوکراین، نظامیان آن کشور را کمک کرد تا از کشور شان به صورت موثر دفاع کنند

ایالات متحده روز سه شنبه پنجم اپریل (۱۶ حمل) اعلام کرد که به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر تسلیحات ضد زره را برای اوکراین فراهم خواهد کرد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که طبق هدایت جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، قرار است کمک‌های نظامی - سلاح‌های ضد زره - برای اوکراین فراهم شود تا به نیازمندی‌های تسلیحاتی آن کشور پاسخ داده شود.

این دپلومات ارشد ایالات متحده با اشاره به عملکرد قوای روسی در اوکراین گفت:‌ "جهان از افتضاحات قوای روسیه در بوچا و سراسر اوکراین تکان دیده و وحشت زده شده است."

مقام‌ها و مردم محل گزارش داده اند که پس از خروج قوای روسی از منطقهٔ بوچا واقع در نزدیکی کیف، پایتخت اوکراین،‌ بیش از ۳۰۰ جسد را از این منطقه کشف کردند. مسکو دست داشتن در کشتار غیرنظامیان را رد کرده و "رادیکال‌های اوکراینی" را مقصر این کشتار قلم‌داد کرده است.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین،‌ روسیه را به "جرایم جنگی و نسل‌کشی" متهم کرده است، اتهامی که مسکو، نه تنها آن را رد کرده، بلکه بدون ارایۀ اسناد و شواهد مدعی شده که نشر تصاویر اجساد غیرنظامیان "جعلی" است.

مقام‌های مسکو همچنین ادعا کرده اند که کشتار غیرنظامیان پس از ورود قوای اوکراینی در شهرک بوچا صورت گرفته است.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، با نشر اعلامیه‌ای جداگانه گفته است که این پول و کمک اضافی امریکا در ساحاتی مصرف خواهد شد که به نیازمندی‌های عاجل تسلیحاتی اوکراین از جمله سیستم ضد زره موسوم به (Javelin anti-armor systems) رسیدگی شود.

به گفتهٔ سخنگوی وزارت دفاع امریکا، اوکراینی‌ها با استفاده از میزایل‌های سرشانه‌ای، قادر بوده اند تا "به صورت موثر از کشور‌شان دفاع کنند".

قبل بر این، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) به تاریخ اول اپریل سال روان میلادی، کمک اضافی نظامی ۳۰۰ میلیون دالری را برای اوکراین اعلام کرد.

به گفتهٔ آقای کربی، با فراهم‌آوری کمک ۱۰۰ میلیون دالری، مجموعهٔ کمک‌های امریکا به اوکراین از آغاز تهاجم نظامی روسیه به آن کشور به بیش ۱.۷ میلیارد دالر می‌رسد.

او اضافه کرد که پس از رسیدن جو بایدن، رییس جمهور امریکا به قصر سفید، ایالات متحده مجموعاََ بیش ۲.۴ میلیارد دالر برای اوکراین کمک فراهم کرده است.

ایالات متحده پس از آن کمک تسلیحاتی به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر اضافی را برای اوکراین اعلام کرد که از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه در ماه فبروری تا اکنون، هزاران نفر به شمول غیرنظامیان در اوکراین کشته و زخمی شده و میلیون‌ها نفر دیگر آواره یا مجبور به ترک کشورشان شده اند.

XS
SM
MD
LG