لینک های دسترسی

Breaking News

مهاجران افغان: در اوکراین گیرمانده‌ایم، اجازهٔ بیرون شدن را نداریم


شماری از مهاجران افغان که پس از تسلط طالبان بر افغانستان در جریان عملیات تخلیهٔ امریکا به اوکراین انتقال داده شده بودند، می‌گویند که نیروهای مرزی اوکراین مانع بیرون شدن شان از این کشور شده اند.

این عدهٔ از مهاجرین که از جنگ افغانستان فرار کرده اند و در خیال یک زنده گی آرام بودند، اکنون در اوکراین بدون اسناد سفری در درگیری‌ها میان نیروهای روسی و اوکراینی گیر مانده اند.

حسیب الله نوری، یک تن از مهاجرین افغان در اوکراین که قبلاً با نیروهای امریکای در افغانستان ایفای وظیفه کرده بود، به صدای امریکا گفت که پس از جابجا شدن در کمپ،‌ مقامات اوکراینی پاسپورت‌های آنان را گرفته و در عوض سندی به آنان داده است تا از آن در این کشور استفاده کنند.

او افزود که بدون پاسپورت تلاش کرد به سلواک و پولند برود، اما در هر دومرز نیروهای سرحدی اوکراین اجازه ندادند از این کشور بیرون شود.

این مهاجر افغان اضافه کرد: "دیروز از کمپ بیرون شدیم و به طرف مرز سلواک که حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلو متر از شهر موکاچیوو دور است، رفتیم . شماری افغان‌ها و اوکراینی‌ها در آنجا بودند.کسانی که پاسپورت اوکراینی داشتند به آن‌ها اجازه داده می‌شد ولی با اسناد که از سوی حکومت اوکراین برای افغان ها داده شده است، اجاز عبور داده نمی‌شد. پاسپورت ما همه نزد مقامات اوکراینی است و در عوض به ما یک کارت شش ماهه داده شده است".

بر اساس گفتهٔ آقای نوری، بر مبنای سندی که از سوی حکومت اوکراین دریافت کرده اند، می‌توانند تا شش ماه خواستار بیرون شدن یا پذیرفتن شهروندی اوکراین شوند.

او افزود که در صورتی افغان‌ها نخواهند شهروندی اوکراین را بپذیرند، این کشور پاسپورت‌‌های آنان را با یک ماه ویزهٔ اقامات مسترد می‌کند و پس از گذشت یک ماه باید اوکراین را ترک کنند. اما اکنون جنگ در این کشور شدت گرفته است، عملی شدن این روند نیز امکان‌پذیر نیست.

سفارت افغانستان در پراگ که در خصوص انتقال شهروندان افغان اقدام کرده است به صدای امریکا گفت که در مورد افغان‌های که در ماموریت تخلیه‌ از افغانستان بیرون شده اند و مدرک قانونی ندارند، اما درخواست‌های شان در جریان است، با کشورهای میزبان صحبت خواهند کرد.

شهزاد آریوبی، سفیر جمهوری افغانستان که هنوز هم این سفارت را فعال نگهداشته است،‌ به صدای امریکا گفت که این تعدادی از شهروندان افغان باید با سفارت افغانستان در پراگ تماس گرفته و معلومات شان را شریک سازند تا با کشورهای میزبان آنان صحبت صورت بگیرد.

او در خصوص فراهم آوری امکانات بر سایر مهاجرین و محصلین افغان گفت: "با وزارت خارجهٔ جمهوری چک و وزارت خارجهٔ جمهوری سلواک در تماس استیم و برعلاوه با سازمان People in Need که در افغانستان نیز فعال بود تماس داریم تا با خانواده‌ها و محصلین افغان در اوکراین کمک کنیم."

حسیب الله نوری که زندگی افغان‌‌ها در اوکراین را در خطر می‌بیند گفت که وضعیت در این کشور خوب نیست و مهاجرین افغان خیلی هراسان اند زیرا در شهر کیف و نقاط دیگر اوکراین قبلاً محلات مصون در نظر گرفته شده بود تا مردم در صورت حملات هوایی در جای های مصوون پناه ببرند، اما برای مهاجرین افغان که هم اکنون در کمپ به سرمی برند، کدام محل مصوون در نظر گفته نشده است.

در حین حال امین تراب ، مهاجردیگر افغان در شهر کیف در صحبت با صدای امریکا گفت که شماری زیادی از افغان‌ها هنوز هم تلاش دارند برای نجات به کشور های همسایه اروپایی فرار کنند.

آقای تراب گفت: "هم اکنون به طرف مرز پولند در حرکت استیم، تقریبا یک ساعت دیگر باقی مانده است تا برسیم. دیروز وضعیت بسیار خراب بود، چندین بار حملات صورت گرفت، همه مردم در زیر زمنیی‌های میترو پناه برده بودند، پوسته‌ها تلاشی زیاد بود. همه در حال فرار استند در منازل مسکونی هیچ کسی دیده نمی‌شد، چراغ های خانه ها همه خاموش بود".

افغانهای مهاجر مقیم اوکراین که در کمپ ها بسر میبرند، نگران وخامت اوضاع امنیتی اند و منتظراند تا هر چه زودتر به کشورهای که وعده داده اند آنانرا انتقال دهند، به تعهد شان عمل کنند.

این شمار از شهروندان افغان که از تسلط طالبان فرار کرده بودند، اکنون در جنگ میان روسیه و اوکراین در حالت بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG