لینک های دسترسی

Breaking News

زلزله‌ زدگان افغان: برای بازسازی‌خانه‌هایمان به کمک نیاز داریم


زلزله‌زدگان در شرق افغانستان می‌گویند که با وجود دریافت یک مقدار کمک‌های جامعه جهانی، توان ترمیم و پاک‌کاری منازل تخریب شده را ندارند.

برنامهٔ جهانی غذا (WFP) گفته است که در اثر زلزله در ولسوالی های گیان و برمل ولایت پکتیکا و ولسوالی سپیری خوست حدود ۲۱۰۰ منزل مسکونی ویران شده است.

بر اساس تازه ترین معلومات سازمان جهانی صحت، در مناطق آسیب دیده در حال حاضر حدود ۸۰۰ خانوادۀ بدون سرپناه زندگی می‌کنند.

عبدالله ۶۵ ساله باشندهٔ ولایت پکتیکا که با خانواده‌اش، تنها سرپناه گلی شان را در این زلزله از دست داد، به گفتۀ خودش اکنون در یک خیمه زندگی می‌‌کند و تلاش دارد برای بازسازی خانه‌اش چاره جویی کند.

عبدالله از سختی زندگی در خیمه شکایت کرده گفت: "نمی توانم بگویم که زندگی چقدر سخت می‌گذرد. زندگی با کودکان در زیر خیمه، در هوای سرد و بدون آب و غذا. تشویش داریم که خانه‌ها را چگونه بازسازی کنیم. زمستان هم نزدیک است."

او اضافه کرد که چند ساعت طول کشید تا او و دیگر باشندگان قریه چندین تن از اعضای خانواده‌اش را که هنوز زنده بودند و همچنان ۱۲ جسد را که اکثراً زنان و کودکان خانواده‌اش بودند، بیرون آوردند.

عبدالله به سوی منزلش که اکنون ویرانه‌ای بیش نیست اشاره کرد و گفت: "۳۲ نفر در این خانه زندگی می کردند. ۱۲ تن از آنها شهید شدند و چهار نفر زخمی اند. خدا را شکر، چند نفر که زنده مانده اند برای دیدار با اقارب به خوست و ارگون رفته بودند."

عبدالرحمان ۴۵ ساله پسر بزرگ عبدالله است، او دو همسر و چهار فرزند خود را از دست داد، تنها فردی که از خانواده نجات یافته پسر نوزادش است.

عبدالرحمان با اشاره به سوی آوار به جا مانده از خانۀ ویرانه‌اش گفت: "اینجا اطاق خوابم بود. پسر نوزادم اینجا در گهواره خواب بود. او زنده ماند اما مادرش مرد."

براساس گزارش‌ها، پس از زلزلۀ روز چهارشنبه، چندین پس لرزه نیز در شرق افغانستان به وقوع پیوست.

نیکمرگل، باشندۀ دیگر این محل که خانه‌اش در زلزله آسیب سطحی دیده، هراس دارد که در پس لرزه ها ممکن خانه‌اش به طور کامل فرو ریزد.

او گفت: "تا اکنون زمین گاهی اوقات می‌لرزد. ما از رفتن به داخل خانه هراس داریم. امکان فرو ریختن آن زیاد است. از ترس پس لرزه در بیرون می خوابیم."

محمد انور یکی از زلزله زدگان گفت که "یک خانه را هم یافته نمی توانید که در آن حتا یک اطاق سلامت باقی مانده باشد. بسته‌های کمک‌های غذایی را دریافت کردیم. اما ضرورت اساسی ما در حال حاضر بازسازی منازل است. مردم برای بازسازی خانه های شان به کمک نیاز دارند. برای این کار نیاز به پول است".

بر اساس معلومات سازمان جهانی صحت، در زلزلهٔ هفتهٔ گذشته در ولایات خوست و پکتیکا ۱۰۳۶ نفر جان باخته و ۲۹۴۹ نفر زخمی شدند. این آفت طبیعی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ خانواده را بی سرپناه کرده است.

XS
SM
MD
LG