لینک های دسترسی

Breaking News

گروهی از سناتوران امریکایی به بایدن: به رییسی ویزهٔ امریکا ندهید


گروهی از سناتوران جمهوری‌خواه امریکایی در نامه‌ای از رییس جمهور این کشور خواسته‌اند که درخواست ویزهٔ رییس جمهور ایران برای حضور در مجمع عمومی ملل متحد را رد کند.

این گروه هفت‌نفری سناتوران جمهوری‌خواه گفته‌اند: "رییسی، به‌عنوان یک‌ ناقض حقوق بشر، سوابقی دیرینه و آشکار دارد."

تام‌ کاتن، مارکو روبیو ، تدکروز، مارشا بلکبرن، جانی ارنست، چاک گروسلی و ریک اسکات امضاکنندگان این نامه اند.

این سناتوران، با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهور امریکا از او خواسته اند مانع شرکت ابراهیم رییسی، در مجمع عمومی ملل متحد شود که قرار است در ماه سپتمبر، در شهر نیویارک، برگزار شود.

این سناتوران امریکایی افزوده‌ اند: "با دست‌داشتن رییسی در کشتار جمعی مردم ایران، تلاش برای ترور مقام‌های امریکایی و نیز توطیه برای ربودن شهروندان امریکا از خاک‌ این کشور، اکنون اجازه ورود رییسی و سرسپردگانش به کشورمان، تهدیدی غیر قابل توجیه، برای امنیت ملی‌ خواهد بود."

در بخشی از این نامه آمده است: "در سال ۱۹۸۸ زمانی که ابراهیم رییسی منحیث معاون سارنوالی تهران در کمیسیون مرگ ایفای وظیفه می‌کرد، حدود پنج هزار زندانی شامل زنان و کودکان، بدون آنکه فرصتی برای دفاع از خود بیابند به اعدام محکوم شدند. رییسی به سوابق خود افتخار دارد و در سال ۲۰۱۸ از این اقدام خود دفاع کرد و آن را مقدس خواند."

در بخش دیگری از نامه آمده است: "بر اساس گزارش‌ها سپاه پاسداران ایران برنامه‌هایی را برای ترور مایک پمپیو، وزیر خارجه پیشین، کنت‌ مکنزی قوماندان پیشین فرماندهی مرکزی و دیگر مقامات ارشد امریکایی داشته است."

این سناتوران گفته اند که رییسی و همراهانش، که چنین سوابقی هم دارند، بی‌تردید از فرصت حضور در ایالات متحده برای انتقاد از امریکا نیز بهره خواهند برد.

سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه دوم جولای با بیان اینکه ابراهیم رییسی، برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویارک می‌رود، گفت:‌ "برنامه‌ریزی‌های مقدماتی برای حضور او در سازمان ملل متحد در مهر سال جاری انجام شده است."

ابراهیم رییسی که از خزان سال ۲۰۱۹ به علت "همدستی در نقض جدی حقوق بشر" تحت تحریم‌های امریکا قرار داشت، مجمع عمومی سال گذشته را به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ از دست داد، اما یک ویدیوی ضبط شده از صحبت‌های او در آن نشست پخش شد.

سازمان دیدبان حقوق بشر ماه گذشته با نشر یک پژوهش مفصل اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ در ایران را مصداق "جنایت علیه بشریت" خواند و خواستار محاکمهٔ همه عاملان و آمران آنها از جمله ابراهیم رییسی شد.

دیدبان حقوق بشر گفته است شواهد حاکی از آن است که چند مقام ارشد پیشین و فعلی از جمله ابراهیم رییسی در این اعدام‌ها دست داشته‌اند و باید تحت محاکمه قضایی قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG