لینک های دسترسی

Breaking News

تخریب بته‌های چرس در ولایت بلخ 


تخریب بته‌های چرس در ولایت بلخ 
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

مسوولان مبارزه با مواد مخدر گروه طالبان به تاریخ ۳ اگست (‌۱۲ اسد) در ولایت بلخ حدود ۱۰ جریب زمین را از وجود چرس پاکسازی کردند.

مسوولان مبارزه با مواد مخدر گروه طالبان به تاریخ ۳ اگست (‌۱۲ اسد) در ولایت بلخ حدود ۱۰ جریب زمین را از وجود چرس پاکسازی کردند.

به گفتهٔ مقام های محلیِ،‌ مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت بلخ روند تخریب زمین های چرس را در ولسوالی چمتال این ولایت آغاز کرده است.

علاوالدین سنگریار، آمر عملیاتی این اداره، گفت که عملیات پاکسازی زمین های که در آن چرس کشت شده از قریه رباط ولسوالی چمتال آغاز شده است. به گفته سنگریار، در مرحله نخست، حدود ۱۰ جریب زمین از وجود بته های چرس پاکسازی شده است.

او به صدای امریکا گفت که مسولان به زمین داران هشدار داده اند که اگر خود آنان اقدام به تخریب زمین های چرس نکنند، مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

سنگریار افزود:" امروز اینجا در قریه رباط ولسوالی چمتال آمدیم و به همکاری خود مردم و مسوولان اداره مبارزه با مواد مخدر حدود ۱۰ جریب مزرعه چرس را تخریب کردیم. از همین میکروفون صدایم به مردم این است که ارادهٔ مدیریت مبارزه مواد مخدر ولایت بلخ برای از بین بردن مزارع چرس جدی است."

سنگریار همچنان گفت که آنان از دهقانان خواسته اند که در سال پیشرو در زمین های خود تریاک و چرس کشت نکنند و در صورت سرپیچی از این دستور، ضمن تخریب مزارع کوکنار، دهقانان مجازات نیز خواهد شد.

دهقانان در ولسوالی چمتال ولایت بلخ نیز می پذیرند که در آینده به کشت حلال رو می آورند.

عبدالمالک یک تن از دهقانان، به صدای امریکا گفت: ”ما دیگر چرس نمی‌کاریم. به جای چرس گندم، پیاز، خربوزه و دیگر محصولات زراعتی می‌کاریم. چرس را دیگر نمی‌کاریم."

این دومین بار است که نیروهای محلی ولایت بلخ عملیات پاکسازی مواد مخدر را در ولسوالی چمتال این ولایت راه اندازی می کنند.

طالبان پس از فرمان رهبر این گروه در ماه اپریل امسال که کشت، تولید و خرید و فروش مواد مخدر و مواد نشه آور را ممنوع قرار داد، به مبارزه جدی تر در برابر این پدیده گام برداشته اند.

با وجود این، هم اکنون دهقانان در برخی ولسوالی های ولایت بلخ از جمله چمتال و چهاربولک مواد مخدر کشت کرده اند.

قبل از این،‌ بر اساس گزارش ملل متحد، طالبان برای تمویل شورشگری شان به طور قابل ملاحظه از عواید مواد مخدر نفع برده اند و شواهد نشان می دهد که دستور این گروه مبنی بر وضع محدودیت بر تجارت تریاک و سایر مواد مخدر بی نتیجه است.

XS
SM
MD
LG