لینک های دسترسی

Breaking News

مسوولان و نیروهای امنیتی ما را شکنجه می‌کنند - معتادان


عکس آرشیف از یکی از مراکز ترک اعتیاد در افغانستان
عکس آرشیف از یکی از مراکز ترک اعتیاد در افغانستان

شماری از معتادان در ولایت فاریاب از برخورد نیروهای امنیتی و مسوولان مراکز خصوصی ترک اعتیاد شکایت کرده و ادعا می‌کنند که آنان بیماران را شکنجه و لت و کوب می‌کنند.

محمد داوود، باشنده اصلی ولسوالی پشتون‌کوت ولایت فاریاب از سه سال به اینسو معتاد به مواد مخدر شده است.

او که اکنون دور از خانواده در شهر میمنه با معتادان دیگر زندگی می‌کند، رفتار نیروهای امنیتی با معتادان را "ظالمانه" خوانده و ادعا می‌کند که معتادان از سوی نیروهای طالبان شکنجه و به مراکز تداوی انتقال داده می‌شوند.

او به صدای امریکا گفت: "هر ظلم و بدبختی که هست سر ماست. ما را می زنند. آب خنک سر ما می‌اندازند. ما را در دریا (جای بود و باش معتادان) نمی‌گذارند. ما پول نداریم که به خانه خود یا جای دیگر برویم، پس دور می‌خوریم (می آییم) همینجا.“

ادعای دیگر معتادان متوجه مسوولان مراکز ترک اعتیاد خصوصی است. آنان می‌گویند که معتادان داخل بستر در این مراکز، به غذا و امکانات صحی دسترسی ندارند و حتا در برخی موارد، به پایوازان آنان اجازه ملاقات با مریض داده نمی شود.

محمد قاسم، یک تن از معتادان که تازه از مرکز ترک اعتیاد برگشته، به صدای امریکا گفت: "اینها چه کار می‌کنند؟ آنجا ما را می اندازند در کمپ‌ها. نه نانی و نه آبی و نه هم کسی به سراغت می‌آید. اگر بگوییم ما چه کردیم، ما را می‌زنند. شما را به خدا این طور ترک می‌شود، بلکه آدم را از زندگی بیزار می‌کنند."

هرچند مقام‌های محلی ولایت فاریاب در بارۀ این شکایت معتادان چیزی نگفتند، اما پیش از این مسوول یکی از مراکز ترک اعتیاد در این ولایت ادعای لت و کوب معتادان در این مراکز را رد کرده بود.

پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر کمبود خدمات صحی و مواد غذایی در شفاخانه‌های تداوی معتادان در برخی مناطق کشور شده است. با این حال وزارت صحت عامه گفته که با پرداخت مصارف شفاخانه‌های تداوی معتادان از بودجه عادی این وزارت، مشکلات مراکز ترک اعتیاد حل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG