لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: آزادی مطبوعات در سراسر جهان مورد حمله قرار گرفته است


انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته است که آزادی مطبوعات در جهان مورد حمله قرار گرفته است.

بلینکن با اشاره به بازداشت ایوان گرشکویچ، خبرنگار روزنامه امریکایی وال ستریت ژورنال در روسیه گفت که خبرنگاران به طور فزاینده‌ای در معرض تهدیدهای مختلف قرار دارند.

او افزود: "ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال ستریت ژورنال، اکنون در مسکو بازداشت شده است. این بی‌انصافی در حق وی به دلیل شغل‌اش انجام شده است. ما به شدت در پی آزادی او هستیم، برای آزادی فوری او تلاش می‌کنیم".

گزارشگران بدون مرز، سازمان دیدبان آزادی مطبوعات، در گزارش سالانه خود روز چهارشنبه، سوم می (۱۳ ثور) اعلام کرد که وضعیت آزادی رسانه‌ها در بسیاری از کشورهای جهان وخیم است.

در نتیجه ارزیابی این اداره از وضعیت رسانه‌ها در ۱۸۰ کشور جهان، وضعیت آزادی بیان در ۳۱ کشور "بسیار جدی"، در ۴۲ کشور "بد"، در ۵۵ کشور "پرچالش" و در ۵۲ کشور "خوب" یا "رضایت‌بخش" نشان داده شده است.

بر اساس این ارزیابی، ناروی در رتبه اول و کره شمالی در رده آخر است، اما افغانستان در این فهرست در جایگاه ۱۵۲ قرار دارد.

در این رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات، ایالات متحده در ردۀ ۴۵ دارد، روسیه به ردۀ ۱۶۴ نزول کرده و چین به ردۀ ۱۷۹ سقوط کرده است.

افغانستان که در زمان نظام جمهوری از نظر آزادی مطبوعات در بین کشورهای منطقه، بهترین محسوب می‌شد، اکنون در این رده‌بندی سقوط کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که در سال گذشته ۲۱۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران را ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG