لینک های دسترسی

Breaking News

تجلیل از روز جهانی پولیو در بامیان


مقامات صحی بامیان ضمن تجلیل از روز جهانی پولیو یا فلج اطفال دلایل عمدهٔ موفقیت فعالیت های ضد پولیو در این ولایت را بیان کردند.

آن‌ها سطح بلند آگاهی مردم، علاقمندی والدین به واکسین پولیو و همکاری ادارت دولتی را از عوامل اصلی موفقیت بامیان در راستای مبارزه با ویروس پولیو عنوان کردند.

سازمان جهانی صحت همه ساله به تاریخ ۲۴ اکتوبر روز جهانی پولیو را تجلیل می‌کند تا از این طریق سطح آگاهی درباره ویروس پولیو بلند رفته و کودکان در معرض خطر از آن نجات یابند.

ویروس پولیو در سال ۱۹۸۸ در ۱۲۵ کشور جهان وجود داشت و همه روزه حدود ۱۰۰۰ کودک را فلج می‌کرد. در همان سال، ابتکار جهانی محو پولیو راه اندازی شد.

این روز در حالی تجلیل می‌شود که در سال جاری تا اکنون شش واقعه مثبت پولیو در ولایت ننگرهار گزارش شده است اما بامیان از جمله ولایت های می‌باشد که در آن هیچ واقعه مثبت پولیو ثبت نشده است.

جعفر ذکی، رییس صحت عامۀ بامیان به صدای امریکا در مورد علل اساسی موفق بودن کمپاین های تطبیق واکسین پولیو در این ولایت معلومات داده گفت: "همکاری اداره محلی بامیان در قسمت تطبیق واکسین پولیو، سطح بلند آگاهی مردم از فواید واکسین و اضرار ویروس پولیو، و همکاری همیشگی سازمان جهانی صحت از علل اساسی موفقیت ولایت بامیان می‌باشد."

اما ولایات هم‌مرز افغانستان با پاکستان همواره با تهدید خطر پولیو مواجه اند، زیرا افغانستان و پاکستان در سطح جهان، دو کشوری اند که در آن این ویروس هنوز هم وجود دارد.

نسیبه محمدی، یکی از باشندگان بامیان محو کامل ویروس پولیو را در سرتاسر افغانستان وابسته به آگاهی کامل مادران از خطرات ویروس پولیو و فواید واکسین آن می‌داند.

محمدی به صدای امریکا گفت:"هرگاه یک مادر از خطرات ویروس پولیو آگاه باشد، می‌تواند که کودکان خود را به راحتی برای واکسین ببرد و یا در هنگام کمپاین واکسین به آن‌ها قطرات واکسین بدهد، اما زمانیکه مادر آگاه نباشد و حاضر نشود طفل خود را واکسین پولیو بدهد، پس محو کامل پولیو از کشور ناممکن است."

مرتضی، باشندهٔ دیگر بامیان به صدای امریکا از استقبال و علاقمندی مردم بامیان نسبت به واکسین پولیو در این ولایت گفت: "مردم در اکثر مناطق بامیان از واکسین و واکسیناتوران استقبال می‌کنند، به دلیل اینکه سطح آگاهی جامعه در بامیان چه از طریق رسانه ها و چه از طریق امامان مساجد بلند رفته است و این مردم از فواید واکسین پولیو آگاهی دارند و کوشش می‌کنند که اطفال شان این واکسین ها را دریافت کنند."

در همین حال مسوولین صحی در ولایت بامیان به مناسبت روز جهانی پولیو از تمامی والدین می‌خواهند تا اطفال خود را در مقابل ویروس ناعلاج پولیو واکسین کنند، تا اطفال شان آیندۀ سالم و درخشان داشته باشند.

گروه

XS
SM
MD
LG