لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین فرعی واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد


وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که با همکاری شرکای بین‌المللی کمپاین واکسین پولیو امروز شنبه ۲۱ اکتوبر (۲۹ میزان) در افغانستان آغاز شد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفت که این کمپاین نخست در ولایات ننگرهار لغمان و کنر تا ۲۷ اکتوبر ادامه خواهد داشت، اما در زون‌های مرکزی، جنوب‌شرق، شمال‌شرق و ولایت نورستان از تاریخ ۲۳ تا ۲۶ اکتوبر تطبیق خواهد شد.

در اعلامیه آمده است که در این کمپاین فرعی بیش از ۶.۳ میلیون کودک واکسین پولیو را دریافت خواهند کرد.

این کمپاین در حالی راه‌اندازی می‌شود که مسوولان مرکز عملیات محو پولیو گفته اند که یک نمونه زیست محیطی اخیرا در کابل مثبت تشخیص شده، هرچند که تا اکنون کودکی مبتلا به پولیو ثبت نشده است.

داکتر نیک ولی شاه مومن، رییس مرکز محو پولیو در کابل، به صدای امریکا قبلاً گفته بود که اقداماتی را برای مهار گسترش واقعات پولیو روی دست گرفته اند و کمپاینی به تاریخ ۲۳ اکتوبر به شمول کابل در زون پایتخت و سایر زون‌ها راه‌اندازی خواهد شد.

علاوه بر این افغانستان از آغاز سال روان میلادی تا اکنون شش واقعه مثبت پولیو را ثبت کرده است. این واقعات در ولسوالی‌های خوگیانی، بتی‌کوت، کوت، نازیان، بهسود و دوربابا در ولایت ننگرهار ثبت شده است.

از این میان، بر اساس معلومات مقامات، یک کودک دختر پس از مبتلا شدن به فلج کودکان جان باخته است.

متخصصان می‌گویند که پولیو یک بیماری ویروسی کشنده است که قابل درمان نیست و تنها توسط واکسین وقایه و محو می‌شود.

به گفتۀ آنان کودکان به این بیماری مبتلا شوند، تا آخر عمر فلج می‌شوند و یا هم از بین می‌روند.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان سهم و مشارکت مردم و بزرگان محل را در مبارزه با پولیو ارزنده می‌خواند و از خانواده‌ها می‌خواهد که کودکان کمتر از پنج سال شان را در برابر بیماری پولیو با تطبیق واکسین وقایه و از گردش ویروس پولیو و گسترش این بیماری جلوگیری کنند.

گروه

XS
SM
MD
LG