لینک های دسترسی

Breaking News

باشندگان ولسوالی ارگو مانع نابودی کشتزارهای کوکنار شدند


باشندگان ولسوالی ارگو مانع نابودی کشتزارهای کوکنار شدند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

شماری از باشندگان ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان می گویند که تنش میان مردم و نظامیان حکومت طالبان زمانی افزایش یافت که نیروهای حکومت طالبان بدون هماهنگی بزرگان منطقه و دهقانان اقدام به نابودی کشتزارهای کوکنار کردند.

شماری از باشندگان ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان می گویند که تنش میان مردم و نظامیان حکومت طالبان زمانی افزایش یافت که نیروهای حکومت طالبان بدون هماهنگی بزرگان منطقه و دهقانان اقدام به نابودی کشتزارهای کوکنار کردند.

عبدالحفیظ، یکی از باشندگان ولسوالی ارگو در ولایت بدخشان، به صدای امریکا گفت که نیروهای حکومت طالبان بدون اطلاع و هماهنگی با بزرگان و دهقانان این ولسوالی، به تخریب کشتزارهای کوکنار آغاز کردند و این اقدام با واکنش و اعتراض مردم روبرو شد.

به گفتۀ او، نیروهای حکومت طالبان در برابر معترضان از خشونت کار گرفت و در نتیجه گلوله باری آنان، یک یکی از معترضان کشته شد.

عبدالحفیظ همچنان افزود که در بیشتر مناطق ولسوالی ارگو کشتزارهای کوکنار تخریب شده و هیچ کسی در برابر آن اعتراض نکرده است. اما اقدام خودسرانه وبدون آگاهی دهی موجب اعتراض دهقانان شده است.

او به صدای امریکا گفت: "آنان قبل از این که بزرگان اقوام را در جریان قرار بدهند، ولسوالی در جریان این اقدام باشد و یا دهقانان اطلاعی داشته باشند، خودسرانه تخریب را آغاز کردند. به ساحه رفتند در آنجا با دهقان و چوپان بگو و مگو شد و خشم شان را برانگیختند و آنان [ماموران حکومت طالبان] سرشان فیر کردند."

محمد اسحاق، یکی دیگر از باشندگان ولسوالی ارگو ، گفت که حکومت طالبان با توجه به مسوولیتی که در برابر مردم دارد، مکلف است تا مشکل به میان آمده را از طریق گفتگو حل سازد.

او با بیان اینکه ماموران قطعه محو کوکنار عامل ایجاد این مشکل بوده اضافه کرد که :"یکی از دلایلی که خشم مردم برانگیخته شده و باعث نفرت مردم شده، عملکرد این قطعه است که جنجال را به راه انداخته است."

در همین حال، ظفرالدین احمدی، ولسوال حکومت طالبان در ولسوالی ارگو، تایید می‌کند که تنش به میان آمده بر سر تخریب کشتزارهای کوکنار بوده و اکنون اعتراض ها پایان یافته و دهقانان متعهد به محو کشت های کوکنار در زمین‌های زراعتی خود شده اند.

احمدی افزود: "وقتی که سه الی چهار جوان طرف تراکتورها حرکت کرده، اینها [ماموران حکومت طالبان] وارخطا شده و فیر هوایی کردند که موجب کشته شدن یک فرد ملکی شده است. پس از آن مردم خشمگین از کشته شدن این فرد منسجم شده و به سمت ولسوالی برای دادخواهی در این قضیه حرکت کردند."

XS
SM
MD
LG