لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار تداوم آتش‌بس شد


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طرف‌های درگیر در این کشور خواسته است که آتش‌بس سه روزۀ عید را تمدید کنند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات و ارتباطات این کمیسیون امروز سه شنبه ۲۶ می (ششم جوزا) به صدای امریکا گفت که در جریان منازعات مسلحانه اساسی‌ترین حقوق بشری شهروندان افغان پامال می‌گردد.

او گفت: "ما از تمامی طرف‌های جنگ می‌خواهیم که آتش‌بس بکنند و ما از آتش‌بسی که اعلان شد، استقبال کردیم و امیدوار استیم که این ادامه پیدا بکند و ما برویم به سوی گفتگوهای بین‌الافغانی...".

آقای فرهنگ ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای بین‌الافغانی به صلح منتج شده و به نقض حقوق بشری در این کشور نقطه پایان گذارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که طرف‌های درگیر مسوول مصوونیت جان و امنیت مردم اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان نیز امروز در یک کنفرانس خبری گفت که از خشونت طالبان هیچ کس نفعی نمی‌برد؛ بلکه برعکس مردم افغانستان قربانی می‌دهند.

او افزود: "اگر آتش‌بس در افغانستان ادامه پیدا می‌کند؛ اگر ما می‌توانیم در این پروسه بیشتر از امروز و گذشته اعتمادسازی کنیم، باید طالبان افغان‌کشی را توقف بدهند. باید این آتش‌بسی را که داریم به این ادامه بدهند".

این در حالی است که امروز سوم عید، آخرین روز آتش‌بس طالبان و حکومت افغانستان است.

تفنگ‌ات را زمین بگذار

همچنان کمیسیون حقوق بشر ۶۳ روز پیش کمپاینی را به منظور بلندکردن صدای قربانیان و آسیب‌دیدگان جنگ زیر نام "تفنگت را زمین بگذار" آغاز کرد.

کمیسیون حقوق بشر گفته است: "هدف از راه‌اندازی این کارزار فراهم‌سازی تریبونی برای قربانیان جنگ و آسیب‌دیدگان از آن بود تا با بهره‌گیری از آن، تجربه‌های خود از جنگ و دیدگاه‌‌های‌‌شان را درباره جنگ و صلح ابراز کنند."

به گفتۀ این کمیسیون، از طریق این کمپاین ۴۲ ویدیو (۲۰ زن و ۲۲ مرد) در ۲۰ ولایت افغانستان نشر شد که همه خواهان توقف بی‌درنگ جنگ و برقراری آتش‌بس سراسری شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرده است که به دادخواهی‌اش برای تامین عدالت برای قربانیان و اشتراک اثرگذار آن‌ها در گفتگوهای صلح ادامه خواهد داد.

این خواست در حالی مطرح می‌گردد که بر بنیاد آمار دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، تنها در ماه گذشتۀ میلادی، ۳۸۰ غیرنظامی در نتیجۀ درگیری‌ها میان طالبان و نظامیان افغان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG