لینک های دسترسی

Breaking News

عملیات پاکسازی شاهراه قندهار – هرات آغاز شد - مقام‌ها


عکس: آرشیف

مقام‌های افغان می‌گویند که نیروهای امنیتی و دفاعی آن کشور جهت بازگشایی و پاکسازی شاهراه قندهار – هرات عملیاتی را آغاز کرده اند.

طالبان از سه روز به اینسو این مسیر را در مربوطات ولسوالی‌های ژیری و میوند ولایت قندهار به روی ترافیک بسته اند و مردم از جاده های فرعی و خامه به هرات رفت و آمد دارند.

جمال بارکزی، سخنگوی پولیس قندهار امروز دوشنبه هشتم مارچ (۱۸ حوت) به صدای امریکا گفت که عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی افغان برای بازگشایی این شاهراه دیروز آغاز شد.

آقای بارکزی گفت: "در نتیجۀ عملیات هوایی و زمینی نظامیان افغان دیشب و صبح امروز ۲۲ جنگجوی طالبان کشته و شش تن دیگر زخمی شدند، اما شاهراه هنوز هم بسته است تا این مسیر به گونۀ کامل پاکسازی می‌شود، زمان می‌برد."

به گفتۀ آقای بارکزی برعلاوۀ درگیری‌های رو در رو، در این شاهراه طالبان ماین‌گذاری نیز کرده اند که سبب کندی عملیات می‌شود.

مقام‌های پولیس در مورد تلفات نظامیان افغان در این عملیات چیزی نگفته اند، اما یک مقام امنیتی که نخواست نامش فاش شود به صدای امریکا گفت که دیشب در حملۀ طالبان ده پولیس در ساحات کولک و سولغی کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

در یک دهۀ گذشته این نخستین‌بار است که شاهراه قندهار – هرات در ساحات ولسوالی‌های ژیری و میوند توسط طالبان به روی ترافیک بسته شده است.

پیش از این شاهراه قندهار – لشکرگاه که در ولسوالی میوند از شاهراه قندهار – هرات جدا می‌شود نیز به دلیل حضور گستردۀ جنگجویان طالبان برای سه ماه به روی ترافیک بسته بود.

طالبان در مورد درگیری با نظامیان افغان در قندهار تا اکنون چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG