لینک های دسترسی

Breaking News

خالد: مطمین نیستیم مذاکرات صلح نتیجه بدهد


سرپرست دفاع افغانستان می‌گوید که با توجه به عملکرد طالبان و حامیان خارجی شان هنوز هیچ نشانۀ از ارادۀ این گروه برای صلح و کاهش خشونت دیده نمی‌شود.

اسدالله خالد روز سه شنبه ۱۷ نومبر (۲۷ عقرب) در ولسی جرگهٔ شورای ملی افغانستان گفت که طالبان از مذاکرات قطر سواستفاده کرده اند، اما گامی برای تامین صلح تا اکنون برنداشته اند.

او افزود: "مطمین نیستیم که این مذاکرات نتیجه بدهد، ولی به این معنا نیست که ما مخالف این مذاکرات استیم... تا اکنون هیچ ارادۀ در دشمن و حامیان بین‌المللی شان نمی‌بینیم. هنوز هم مراکز در کویته فعال است، تا به حال مرکزها در میران‌شاه فعال است، تا به حال در کراچی، لاهور و راولپندی مرکزهای شان، خانه‌های شان، تداوی زخمیان شان جریان دارد."

همچنان آقای خالد تاکید کرد که اگر صلحی تامین شود، هیچ نیرویی به شمول طالبان نمی‌تواند حافظ آن باشد، به جز از اردوی ملی افغانستان.

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز به خبرنگاران گفت که حکومت و هیات مذاکره کنندۀ این کشور تلاش کرده است که طالبان وادار به برقراری صلح شوند.

او افزود: "حال ملامت اصلی نزد دولت افغانستان، نزد مردم افغانستان و جامعۀ جهانی گروه طالبان است. شما کوچکترین تلاشی را از طرف این گروه به خاطر این پروسه شاهد نیستید. برعکس تشدید حمله‌ها از طرف طالبان این پروسه را متاسفانه با ضعف روبرو ساخته است".

آقای صدیقی تاکید کرد که طالبان باید در قبال اعمال شان در خصوص صلح مسوول قرار داده شوند؛ چون اعمال آن گروه با تعهدات شان در دوحه هم‌سویی ندارد.

از سویی هم، برخی اعضای هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان از قطر به کابل برگشته اند. آقای صدیق دلیل این برگشت را موضوعات شخصی بیان کرد و گفت که هیات به کارش در دوحه ادامه می‌دهد.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر در دوحه آغاز شد، اما تا اکنون هردو جانب روی طرزالعمل مذاکرات به توافق نرسیده اند.

XS
SM
MD
LG