لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان صدور ویزه را به افغان‌ها محدود کرد


سفارت پاکستان در کابل گفته است تا زمانی که حکومت افغانستان جلو فساد را در خارج قنسلگری‌های این سفارت نگیرد، این کشور تنها به بیماران کهن‌سال، زنان و تاجران ویزه خواهد داد.

اما نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز یکشنبه به صدای امریکا گفت که این اقدام یک بهانه است و سفارت پاکستان نمی‌خواهد این مشکل را حل کند.

رحیمی گفت: "این صرف یک بهانه است، سفارت پاکستان نمی‌خواهد این مشکل را حل کند، سفارت‌های دیگر نیز استند که در آنجا نیز ازدحام وجود دارد، اما آن‌ها یک سیستم منظم ساخته اند. این مشکل از خود سفارت است".

سخنگوی وزارت داخله افغانستان همچنان از سفارت پاکستان خواست که مشکلات داخلی این اداره را خود شان حل کنند.

سفارت پاکستان در حالی این اقدام را روی دست گرفته است که پیش از این نگرانی‌هایی از روند صدور ویزه در کابل و ننگرهار وجود داشت.

سال گذشته شماری از متقاضیان ویزه در ولایت ننگرهار، اتهامات را بر قنسلگری و محافظان این نهاد دیپلماتیک وارد کردند که در عوض ویزه پول هنگفتی را از مردم می‌گیرد و به همین دلیل قنسلگری پاکستان برای مدتی در آن ولایت مسدود شد.

هر روز هزاران تن در کابل، ننگرهار و قندهار به سفارت و قنسلگری‌های پاکستان برای گرفتن ویزه مراجعه می‌کنند، اما شماری اندکی موفق به اخذ ویزه می‌شوند.

پیش از این گزارش‌هایی از بی‌نظمی در روند اخذ ویزه در مقابل سفارت پاکستان در کابل نیز نشر شده بود.

پس از آن که شکایات از موجودیت فساد به میان آمد، وزارت داخلۀ افغانستان از بازداشت شماری از افرادی خبر داد.

وزارت داخله افغانستان در این اواخر، دو پولیس محافظ سفارت افغانستان را بازداشت کرد که یک پیرمرد متقاضی ویزه را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند.

همچنان، وزارت داخله افغانستان برای جلوگیری از فساد و تامین شفافیت، تمامی محافظان سفارت پاکستان را تبدیل کرده بود.

XS
SM
MD
LG