لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما در مورد تلفات غیرنظامیان 'حقیقت‌ یابی' می‌کند


دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از آغاز تحقیقات در مورد ادعاهای تلفات غیرنظامیان در ولایت‌های هلمند و ننگرهار خبر داده است.

روز گذشته اعضای شورای ولایتی هلمند ادعا کردند که در نتیجۀ یک حمله هوایی در ولسوالی موسی قلعه، دست‌کم ۴۰ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شده اند.

دفتر یوناما روز سه شنبه ۲۴ سپتمبر (۲ میزان) همزمان با اعلام آغاز تحقیقات دفتر حقوق بشر یوناما، از طرف‌های درگیر نیز خواسته است که این ادعاها را بررسی کرده و یافته‌های شان را منتشر کنند.

در همین حال، ریاست جمهوری افغانستان تایید کرده است که در "نتیجۀ یک عملیات بالای ترویست‌های داخلی و خارجی" در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند، شماری از غیرنظامیان کشته شده اند.

ارگ در اعلامیه‌ای گفته است: "رییس جمهور غنی به والی هلمند دستور داد که هیاتی را به منظور بررسی همه جانبۀ رویداد مذکور توظیف نماید، تا یافته‌های خویش را به زوردترین فرصت ممکن با حکومت شریک سازد."

ریاست جمهوری افغانستان طالبان را عامل اصلی وارد شدن تلفات به غیرنظامیان دانسته و افزوده که جنگجویان این گروه همواره از خانه‌های مردم به عنوان سپر استفاده می‌کنند.

با این حال، در این اعلامیه به نقل آقای غنی آمده که وارد شدن تلفات به غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها قابل قبول نیست.

هفته گذشته نیز مقام‌های ننگرهار تایید کردند که در نتیجۀ یک عملیات هوایی در ولسوالی خوگیانی این ولایت، ۱۸ غیرنظامی جان باخته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG