لینک های دسترسی

Breaking News

رشد اقتصادی افغانستان در ۱۳۹۸ به سه در صد رسید


وزارت مالیۀ افغانستان گفته است که این کشور در سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی، سه در صد رشد اقتصادی داشته است.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیۀ افغانستان روز چهارشنبه ۲۰ نومبر (۲۹ عقرب) به صدای امریکا گفت که نهادهای بین‌المللی چون بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی، رشد اقتصادی افغانستان را برای سال روان ۲.۷ در صد پیش‌بینی کرده بودند؛ اما به گفتۀ وی تحلیل‌های وزارت مالیه نشان می‌دهد که اکنون رشد اقتصادی افغانستان، بیشتر از آنچه است که پیشی بینی شده بود.

آقای مسجدی افزود: "سال مالی هنوز هم یک ماه مانده، آخرین تحلیل خود را در ختم سال می‌کنیم که بیشترین و دقیق‌ترین ارقام را داشته باشیم. چیزی را که ما نشر کردیم، تحلیل ادارۀ بررسی اقتصاد بزرگ وزارت مالیه که به اساس گزارش‌ها و تحلیل‌های شان رشد اقتصادی کشور به سه فیصد رسیده است".

ایجاد دهلیزهای هوایی با کشور‎های منطقه که سبب بهبود صادرات افغانستان شده است، و تطبیق طرح‌های وزارت مالیه در بخش‌های زراعت و زیربنا از عوامل عمدۀ رشد اقتصادی افغانستان در سال روان برشمرده شده است.

وزارت مالیه افغانستان گفته است که امسال رشد اقتصادی به تناسب رشد نفوس – که ۲.۱۴ در صد است – افزایش یافته است.

بخش اعظم اقتصاد افغان‌ها وابسته به زراعت است. وزارت مالیۀ افغانستان پیش‌بینی می‌کند که اگر شرایط اقلیمی مساعد باشد و سکتور زراعت آسیب نبیند، "تولیدات ناخالص داخلی" این سکتور در سال مالی آینده (۱۳۹۹) از ۳۳۷.۶ میلیارد افغانی به ۳۷۲.۲ میلیارد خواهد رسید.

سخنگوی وزارت مالیه گفت که رشد اقتصادی برای سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی، ۳.۴ در صد پیش‌بینی شده است.

رشد اقتصادی افغانستان در حالی افزایش را نشان می‌دهد که پیش از این نهادهای کمک‌کنندۀ افغانستان گفته بودند که برگزاری انتخابات، گفتگوهای صلح و نابسامانی‌های ناشی از آن روی رشد اقتصادی این کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان نیز گفته است که وضعیت سیاسی موجود و تعویق اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور، به گونه مستقیم روی تجارت و سرمایه‌گذاری تاثیر منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG