لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش برای ترویج فرهنگ گردشگری در افغانستان


وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به هدف ترویج فرهنگ سیاحت، کمپاین بازدید از ساحات باستانی این کشور را از ولایت بلخ آغاز کرد.

محمد رسول باوری، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در ولایت بلخ گفت: "ما تلاش برای زنده ساختن فرهنگ توریزم و گردشگری داریم و ما بیشتر از ۵۰۰۰ آبدۀ تاریخی داریم که نیاز به ترمیم دارند."

او که با برخی از مسوولان محلی و فرهنگیان ولایت بلخ از "قصر جهان‌نما" در ولسوالی خلم این ولایت دیدن می‎کرد، افزود که گردشگری به دلیل افزایش ناامنی‌ها در این کشور متاثر شده و همچنان ساحات باستانی و آبده‌های تاریخی در جنگ‌ها آسیب دیده اند.

در این حال، برخی از فرهنگیان بلخ از کم توجهی وزارت اطلاعات و فرهنگ به بازسازی اماکن تاریخی در این ولایت انتقاد کرده و می‌گویند که در حال حاضر بسیاری از بخش‌های قصر جهان‌نما، یکی از مکان‌های تاریخی بلخ رو به ویرانی نهاده است.

یاسین پیرجان، یکتن از فعالان فرهنگی ولایت بلخ گفت: "جهان‌نما یک باغ تاریخی و قصر تاریخی با قدامت زیاد است و در ساحه ۸۰ جریب زمین است و هیچ کاری برای این بنا نشده است."

اما معین وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد که بازسازی اماکن تاریخی در سراسر افغانستان از اولویت‌های کاری این وزارت است و در دو سال گذشته، ۳۷ آبده تاریخی دوباره باسازی شده است.

بر اساس معلومات این وزارت در حال حاضر کار روی بازسازی ۲۷ آبده تاریخی دیگر جریان دارد.

XS
SM
MD
LG