لینک های دسترسی

Breaking News

در غزنی و ده ولسوالی افغانستان انتخابات برگزار نمی‌شود – مقام‌ها


عکس از آرشیف.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که در انتخابات ۲۸ میزان، در ده ولسوالی افغانستان به دلیل ناامنی مراکز راید‌هی مسدود مانده و انتخابات برگزار نخواهد شد.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، یکشنبه (۲۲ میزان) گفت که از جمع ۷۳۵۵ مرکز رای‌دهی، فقط در ۵۱۰۰ مرکز انتخابات برگزار خواهد شد.

آقای هاشمی گفت که ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان، ولسوالی‌های یمگان و وردوج بدخشان، ولسوالی کوهستانات سرپل، ولسوالی خاک افغان زابل و ولسوالی‌های نوزاد، موسی قلعه، دیشو، ریگ خان‌نشین و بغران ولایت هلمند، از ولسوالی‌هایی است که انتخابات در آن‌جا برگزار نمی‌شود.

افزون بر این ده ولسوالی، انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی به دلیل مخالفت‌های سیاسی، در ولایت غزنی نیز برگزار نخواهد شد.

مقام‌های کمیسیون انتخابات افغانستان در نظر دارند که انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ولایت غزنی را یکجا با انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برگزار کنند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که از آغاز روند ثبت نام کاندیدان تا اکنون، نُه تن از نامزدان انتخابات ولسی جرگه در سراسر افغانستان، در رویدادهای مختلف کشته شده اند.

ناظران انتخاباتی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همچنان اعلام کرد که نزدیک به ۲۳۵ هزار ناظر به شمول ۱۹ ناظر بین المللی از انتخابات ۲۸ میزان در آن کشور نظارت خواهند کرد.

آقای هاشمی گفت که ۱۰۷ نهاد شامل احزاب و جریان‌های سیاسی، سفارت‌‌ها، نهادهای مدنی، نهادهای ناظر انتخابات، رسانه‌ها و نامزدان ولسی جرگه برای نظارت از انتخابات، ثبت این کمیسیون شده اند.

آقای هاشمی گفت "مجموعأ تا اکنون ۲۳۴ هزارو ۵۱۴ نفر کارت نظارت گرفته اند که از این جمله ۱۹ تن ناظران بین المللی اند".

به گفته آقای هاشمی، احتمال افزایش شمار ناظران وجود دارد چون تا فردا دوشنبه (۲۳ میزان) فرصت برای اخذ کارت نظارت از کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد.

انتقال وسایل بایومتریک

آقای هاشمی گفت که مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی و وسایل بایومتریک با تمام ملحقات آن، به مراکز تمام ولایات رسیده است و پروسه انتقال آن، به ولسوالی‌ها و مراکز رای‌دهی آغاز شده است.

به گفته آقای هاشمی، قرار است که تا روز جمعه این وسایل به ولسوالی‌ها و مراکز رای‌دهی نیز انتقال داده شوند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که ۲۱ هزار کارمند انتخابات برای استفاده از بایومتریک آموزش دیده اند و روند آموزش‌دهی کارمندان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG