لینک های دسترسی

Breaking News

تمام نامزدان ریاست جمهوری افغانستان به فهرست نهایی راه یافتند


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که تمام ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در آن کشور به فهرست نهایی نامزدان راه یافته اند.

ذبیح الله سادات، سرپرست دفتر سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به صدای امریکا گفت "کمیسیون شکایات انتخاباتی فهرست نهایی نامزدان را به کمیسیون مستقل انتخابات ارسال کرده است و در آن هیچ یک از نامزدان حذف نشده‌اند."

قرار است کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز پنجشنبه (۲۵ اپریل) قرعه کشی را برای ترتیب و تشخیص جایگاه نامزدان ریاست جمهوری در ورق رای‌دهی انجام دهد.

در همین حال، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان گفته است که روند اسناد نامزدان ریاست جمهوری به ویژه تابعیت آنان به درستی بررسی نشده و معلومات در این زمینه با نهادهای ناظر انتخابات در میان گذاشته نشده است.

بر اساس قانون اساسی افغانستان هرکسی که نامزد ریاست جمهوری این کشور می شود باید "تبعه افغانستان، مسلمان و متولد از والدين افغان بوده و تابعيت کشور ديگرى را نداشته باشد."

در قانون اساسی افغانستان همچنان آمده است که شخصی که نامزد ریاست جمهوری این کشور می شود "از طرف محکمه به ارتکاب جرايم ضد بشرى، جنايت و يا حرمان از حقوق مدنی محکوم نشده باشد."

قرار بود انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در آخر ماه حمل ۱۳۹۸ برگزار شود، اما بنا بر دلایل متعدد برگزاری انتخابات به تاریخ ششم میزان به تاخیر افتاد.

XS
SM
MD
LG