لینک های دسترسی

Breaking News

نماینده افغانستان به شورای امنیت ملل متحد از پاکستان شکایت کرد


پنج روز پس از حملات هوایی و راکتی نظامیان پاکستانی بر بخش‌های ولایت خوست و کنر، نصیر احمد فایق، مسوول نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد به شورای امنیت این سازمان شکایت کرده است.

آقای فایق ناوقت روز سه‌شنبه ۲۰ اپریل (۳۰ حمل) بار دیگر، حملات پاکستان بر خاک افغانستان را "نقض آشکار حریم این کشور" عنوان کرده و در پیامی در تویتر گفت که شکایت‌نامۀ خود را به شورای امنیت سازمان ملل سپرده است.

آقای فایق همچنین خواستار تقاضای توقف فوری این حملات و رسیدگی به آن در مطابقت با اصول منشور ملل متحد شده است.

مقام‌های محلی طالبان به تاریخ ۱۶ اپریل (۲۷ حمل) گفتند که نظامیان پاکستانی، بخش‌های ولسوالی سپیرۀ ولایت خوست را بمباردمان کردند که در نتیجۀ آن، ۴۱ نفر کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین نجیب‌الله حنیف، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت کنر، روز شنبه به صدای امریکا گفت که در اثر حملات راکتی نظامیان پاکستانی که شب گذشتۀ آن بر منطقه "چوگام" ولسوالی شلتن کنر صورت گرفت، شش نفر کشته شدند.

اردوی پاکستان تا اکنون در رابطه به این حملات اظهار نظر نکرده است،‌ اما وزارت خارجهٔ پاکستان روز یکشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت که "عناصر گروه‌‌های تروریستی" به شمول تحریک طالبان پاکستان (TTP) در ساحات مرزی فعالیت داشته و حملاتی را بر نیروهای امنیتی پاکستان انجام داده و شماری از آنان را کشته اند.

در واکنش به این حملات، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نکوهش و ظالمانه خواندن این عملکرد پاکستان گفت که تداوم چنین حملات "پیامدی بد" خواهد داشت. سخنگوی طالبان به پاکستان هشدار داد که حوصلۀ افغان‌ها را نیازماید و چنین حملات روابط میان افغانستان و پاکستان را متضرر می‌سازد.

همچنین وزارت خارجۀ حکومت طالبان منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل، را احضار کرد و سرپرست این وزارت، خواستار توقف چنین حملات در آینده شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی این وزارت به نقل از امیرخان متقی گفته بود: "از تمامی تخطی‌های نظامی به شمول ولایت خوست و کنر جلوگیری شود. چنین رویداد‌ها به روابط دو کشور آسیب می‌رساند و از این وضعیت مغرضین و بدخواهان دو کشور سو استفاده کرده و عواقب ناگوار در پی‌خواهد داشت."

حملات هوایی و راکتی نظامیان پاکستانی بر خاک افغانستان واکنش‌هایی را به دنبال داشت و هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) گفت که در خصوص این حملات تحقیقات می‌کند.

XS
SM
MD
LG