لینک های دسترسی

Breaking News

کلمبیا، اولین شریک امریکای لاتین در پیمان ناتو می شود


خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا، به دلیل امضای توافق صلح با شورشیان فارک، برندۀ جایزۀ صلح نوبل نیز شد

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا، گفته است که کشورش به زودی اولین "شریک جهانی" پیمان ناتو در امریکای لاتین خواهد شد.

آقای سانتوس ناوقت روز جمعه گفت که کشورش سر از هفتۀ آینده، اولین شریک پیمان اتلانتیک شمالی از امریکای لاتین خواهد بود

رئیس جمهور کلمبیا در جریان سخنرانی اش که از طریق تلویزیون آن کشور نشر می شد گفت که "ما هفتۀ آینده این مشارکت را در بروکسل، رسمی خواهیم ساخت. این کار—ورود و مشارکت کلمبیا در پیمان ناتو-- بی نهایت مهم است، زیرا ما یگانه کشور در امریکای لاتین می باشیم که از چنین امتیاز، برخوردار خواهیم بود.

رئیس جمهور سانتوس برندۀ جایزۀ صلح ۲۰۱۶ نوبل شد، زیرا او توانست با شورشیان موسوم به فارک که حدود ۵۰ سال در برابر حکومت آن کشور دست به شورش زده بودند، صلح کند.

آقای سانتوس همچنین گفته است که مشارکت کلمبیا در پیمان ناتو، تصویر کشورش را در جهان، بهبود خواهد بخشید.

پیمان ناتو و کلمبیا در ماه می ۲۰۱۷ میلادی به توافق رسیدند تا با همدیگر مشارکت داشته باشند. این توافق پس از توافق صلح میان حکومت کلمبیا و شورشیان فارک صورت گرفت، شورشیان که حال به یک حزب سیاسی در آن کشور مبدل شده است.

بر اساس این مشارکت، اعضای پیمان ناتو و کلمبیا در ساحات چون امنیت انترنتی، امنیت بحری، دهشت افگنی و جرایم سازمان یافته شده، همکاری خواهند داشت. بر اساس اعلامیۀ که از سوی ناتو نشر شده است، بلند بردن ظرفیت قوای نظامی کلمبیا نیز بخشی از این مشارکت می باشد.

علاوه بر کلمبیا، پیمان ناتو، افغانستان، آسترالیا، عراق، جاپان، کوریای جنوبی، منگولیا و پاکستان را نیز در فهرست "شرکای ناتو در جهان" قرار داده است.

هر یک از این کشور ها به صورت انفرادی با پیمان ناتو توافق و همکاری دارند.

پیمان ناتو متشکل از ۲۹ عضو است که رهبری آنرا در حال حاضر ایالات متحده بر عهده دارد.

دول عضو همواره سهم خود را برای ماموریت این پیمان ادا می کنند—به شمول مصارف نظامی، دفاعی و امنیتی.

XS
SM
MD
LG