لینک های دسترسی

Breaking News

کنفرانس ژنیو درباره افغانستان آغاز شد


قرار است کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده به تاریخ ۲۳ و ۲۴ نومبر در کنفرانسی به میزبانی فنلند، افغانستان و ملل متحد در ژنیو در مورد کمک‌های مالی آینده به افغانستان گرد هم آمده و تصمیم اتخاذ کنند.

در این کنفرانس محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه و عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیۀ این کشور به هدف اشتراک در این کنفرانس عازم سویس شده اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه ۲۳ نومبر (سوم قوس) گفت که حکومت این کشور در این کنفرانس دورنما و آرزوهای افغان‌ها را در سند چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان شریک می‌سازد.

در نشست امروز، سخنرانان درباره تامین صلح پایدار، حفاظت و تقویت حقوق بشر، مشارکت زنان و ادغام مجدد مهاجرین افغانستان را به بحث می‌گیرند.

کنفرانس ژنیو برای افغانستان تحت نام "صلح، رفاه و خود کفایی" برگزار شده و در دومین روز این نشست، محمد اشرف غنی، رییس جمهور این کشور و انتونیو گویترش، سرمنشی سازمان ملل متحد نیز سخرانی خواهند داشت.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان گفت که در این کنفرانس نمایندگان حدود ۸۰ کشور - بیشتر به گونۀ آنلاین - اشتراک خواهند داشت.

این در حالی که به تاز‌گی پیکا هاویستو، وزیر خارجهٔ فنلند گفته است که یکی از تغییرات عمده در کمک‌ها برای افغانستان، مرور کمک‌ها از چهار سال به یک سال خواهد بود.

این مقام فنلندی گفته است که "شرایط سخت‌گیرانه‌ای" در جریان مرور کمک‌ها تطبیق خواهد شد تا به نگرانی‌های کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده در خصوص فساد در افغانستان پاسخ ارایه شود.

آقای هاویستو تاکید کرده که یکی از اهداف دیگر این "شرایط سخت‌گیرانه" حفظ پیشرفت‌ها در بخش حقوقی است که پس از سقوط رژیم طالبان توسط نیروهای به حمایت ایالات متحده در افغانستان به میان آمده است.

XS
SM
MD
LG