لینک های دسترسی

Breaking News

ماموریت نظامی آلمان در افغانستان تمدید شد


پارلمان آلمان طرح دولت این کشور را تصویب کرد که بر بنیاد آن سربازان آلمانی تا یک سال دیگر در افغانستان باقی خواهند ماند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲۶ مارچ (ششم حمل) گزارش داد که این طرح به اردوی آلمان اجازه می‌دهد تا نیروهای این کشور به ماموریت نظامی خود تا پایان ماه جنوری ۲۰۲۲ در افغانستان ادامه دهند.

ماموریت کنونی نیروهای آلمانی در افغانستان در ماه مارچ سال ۲۰۲۱ به پایان می‌رسید. تا اکنون آلمان نخستین کشوری است که ماموریت نظامی‌ خود را در افغانستان تمدید کرده است.

این کشور دست‌کم، ۱۳۰۰ سرباز در افغانستان دارد و آنان در حال حاضر،بیشتر مصروف آموزش، تجهیز و مشوره‌دهی به نظامیان افغان اند.

پیش از این وزیر خارجه آلمان هشدار داده بود که خروج پیش از وقت نظامیان بین‌المللی از افغانستان زمینه را برای تشدید خشونت‌های طالبان فراهم کرده و سبب خواهد شد این گروه تلاش کند تا قدرت را از راه‌های نظامی بدست بیاورد.

هایکو ماس پیش از آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت که لازم است خروج از افغانستان مشروط به نتایج مذاکرات صلح باشد.

ماموریت نظامی آلمان در افغانستان در حالی تمدید می‌شود که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده برای نخستین بار روز گذشته در قصر سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که قصد ندارد که نیروهای امریکایی برای مدت طولانی در افغانستان باقی بماند.

آقای بایدن یک بار دیگر تصریح کرد که بنابر "مشکلات تکتیکی" دشوار است که تا تاریخ اول ماه می این تعداد نیروها از افغانستان بیرون شوند.

رییس جمهور بایدن گفت که او و انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده مصروف ملاقات با متحدین امریکا که در افغانستان نیرو دارند، استند و گفت: "اگر از آنجا بیرون شویم به گونه مصوون و منظم بیرون خواهیم شد".

او افزود که مشوره‌ها با متحدین و شرکای ایالات متحده در مورد این که چگونه این امر تحقق یابد جریان دارد.

پیش از این، گزارش‌های در مورد تمدید ماموریت نیروهای امریکایی برای شش ماه دیگر نشر شده بود، اما آقای بایدن تاریخ مشخصی را برای بیرون شدن نیروها از افغانستان ارایه نکرد.

این در حالی است که ناتو نیز گفته است که با نیروهای امریکایی یکجا به افغانستان رفته اند و در همگاهنگی با آن در مورد خروج از آن کشور تصمیم اتخاذ خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG