لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: حمله بر سپاه در پاکستان طراحی شده بود


رئیس مجلس نمایندگان ایران گفته است که حملۀ دهشت افگنی اخیر در آن کشور در پاکستان طراحی و رهبری شده بود.

گروه تندرو سنی جیش العدل، مستقر در پاکستان مسوولیت حملۀ انتحاری چهارشنبه ۱۳ فبروری (۲۴ دلو) را به دوش گرفت که در آن ۲۷ عضو سپاه پاسداران ایران کشته شد.

علی لاریجانی یکشنبه (۱۷ فبروری) در سخنرانی‌ که از طریق تلویزیون دولتی ایران نشر شد، تاکید کرد که پاکستان باید به خاطر این حمله پاسخگو باشد.

همزمان با این، وزارت خارجۀ ایران در اعتراض به این حمله، سفیر پاکستان مقیم تهران را احضار کرد.

از سوی دیگر، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان نیز روز یکشنبه (۱۷ فبروری) در تماس تلیفونی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران اطمینان داده است که اسلام آباد در تحقیقات پیرامون این رویداد با تهران همکاری کامل خواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز روز یکشنبه در یک خطابۀ تلویزیونی عهد کرد که انتقام خون سربازان ایرانی را خواهد گرفت. او گفت که عاملان این حمله از عقوبت خداوند و انتقال مردم ایران فرار کرده نمی‌توانند.

پیش از هشدار رئیس جمهور روحانی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران روز شنبه (۱۶ فبروری) گفت که پاکستان به دلیل حمایت از گروه‌های دهشت افگن"بهای سنگینی" را خواهد پرداخت.

همسایگان پاکستان به ویژه افغانستان، هند و ایران آن کشور را به حمایت و پرورش گروه‌های دهشت افگنی متهم می‌کنند که در این سه کشور حملات مرگبار را انجام می‌دهند. اما مقام‌های پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده و خود را قربانی دهشت افگنی معرفی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG