لینک های دسترسی

Breaking News

داعش در افغانستان درگیر نبرد درونی قدرت است


جنگجویان داعش در افغانستان بیشتر در ولایت ننگرهار مستقر اند
جنگجویان داعش در افغانستان بیشتر در ولایت ننگرهار مستقر اند

نسخۀ نامۀ یک فرمانده ارشد گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان که به خبرگزاری اسوشیتدپرس رسیده است از نبرد درونی و روز افزون قدرت میان جنگجویان اوزبیک و پاکستانی این گروه خبر می‌دهد.

در این نامه معاویه اوزبیکستانی، رهبر یک گروه شورشی اوزبیک ادعا کرده است که پس از کشته شدن عبدالحسیب، رهبر پیشین گروه داعش در افغانستان، اکنون او رهبری این گروه را به عهده دارد.

اوزبیکستانی در این نامه گزینش شخصی به نام شیخ اسلم فاروقی به حیث رهبر گروه داعش در افغانستان را رد کرد و آن را شایعه پراگنی اداره استخبارات نظامی پاکستان یا آی اس آی خوانده است.

نویسندۀ این نامه، جنگجویان پاکستانی گروه داعش در افغانستان را به داشتن روابط با اداره استخبارات نظامی پاکستان متهم کرده است. اکثر جنگجویان پاکستانی داعش در افغانستان، جوانان قبیلۀ اورکزی پاکستان اند.

در گزارش اسوشیتدپرس آمده است که جنگجویان داعش افغان و جنگجویان کشور های آسیای مرکزی داعش می خواهند رهبری آن گروه از دست پاکستانی ها خارج شود.

شگاف اصلی میان جنگجویان داعش در افغانستان پس از نشست سران این گروه در ساحۀ قبایلی اورکزی پاکستان ایجاد شده است. کم از کم دو نفر آگاه از این نشست به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اند که در آن ۴۰ فرمانده ارشد داعش شرکت کرده بودند.

نشست یاد شده، سیف الاسلام را به صفت رهبر جدید داعش در افغانستان معرفی کرده است، اما روشن نیست که آیا سیف الاسلام همان شیخ اسلم فاروقی است که اوزبیکستانی انتخاب وی را به صفت رهبر داعش رد کرده است یا خیر.

تا کنون گروه دولت اسلامی رسماً در مورد انتخاب رهبر جدید شاخۀ این گروه در افغانستان چیزی نگفته است و مقام‌های استخباراتی ایالات متحده نیز در این مورد از ابراز نظر پرهیزکرده اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، روز گذشته در یک نشست در کابل به اشتراک نمایندگان بیش از ۲۰ کشور جهان گفت که بیش از ۱۱ هزار جنگجوی خارجی داعش در دو سال گذشته به افغانستان آمده اند.

همزمان با این، روسیه نیز با ابراز نگرانی از تهدیدی که از جانب داعش متوجه همسایگان شمالی افغانستان است، هشدار داده است.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز گذشته در یک نشست امنیتی در قزاقستان گفت که مسکو جدیدترین اسلحۀ خود را به پایگاه‌های نظامی خود درتاجیکستان و قرغیزستان مستقر خواهد کرد تا در صورت سرایت شورشگری داعش به آسیای مرکزی، آمادۀ دفاع باشد.

حضور پررنگ جنگجویان اوزبیکستانی در صفوف داعش مایۀ نگرانی خاص برای روسیه است.

XS
SM
MD
LG