لینک های دسترسی

Breaking News

نشست ترکیه دربارۀ صلح افغانستان به تعویق افتاد


وزارت خارجۀ ترکیه از تعویق برگزاری نشست استانبول در رابطه به صلح افغانستان خبر داده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه روز سه شنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) گفت که پس از مشوره با امریکا، قطر و سازمان ملل متحد، تصمیم گرفتند که این کنفرانس پس از عید فطر برگزار شود.

برگزارکنندگان کنفرانس استانبول نیز در رابطه به تعویق این نشست در اعلامیه‌ای مشترک گفته اند: "با توجه به تحولات اخیر و پس از رایزنی‌های گسترده با طرفین، توافق شده است كه كنفرانس به تاریخ بعدی موكول شود تا شرایط برای پیشرفت معنادار مطلوب‌تر باشد."

سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح افغانستان نیز امروز چهارشنبه تعویق نشست ترکیه را تایید کرد.

آقای نادری که برای وضاحت در مورد پروسۀ صلح به ولسی جرگه فراخوانده شده بود، گفت که حکومت افغانستان برای حضور در نشست استانبول آمادگی کامل دارد.

اما او گفت: "ولی متاسفانه از طرف تحریک طالبان هیچ‌گونه علاقمندی به اشتراک در کنفرانس یا میز مذاکره وجود ندارد. دلیل اینکه تعویق می‌افتد (عامل) آن نظام جمهوری اسلامی افغانستان نیست."

قرار بود که نشست استانبول در مورد صلح افغانستان با حضور نمایندگان حکومت افغانستان، طالبان، کشورهای منطقه، ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر به تاریخ ۲۴ اپریل برگزار شود.

حکومت افغانستان گفته است که در این نشست شرکت می‌کند. شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان نیز اعلام کرده که برای کنفرانس استانبول مسوده طرح صلح نهایی شده است. اما گروه طالبان گفته است که تا زمان خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان، در هیچ نشستی در خصوص صلح افغانستان حضور نخواهند یافت.

XS
SM
MD
LG