لینک های دسترسی

Breaking News

غرق‌شدن مهاجران در مرز ایران؛ کابل و تهران تحقیقات مشترک را آغاز کردند


وزارت امور خارجۀ افغانستان اعلام کرد که یکجا با مقام‌های ایرانی تحقیقات مشترک را در مورد غرق‌شدن کارجویان افغان در مرز ایران آغاز کرده اند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه ۱۳ می (۲۴ ثور) به خبرنگاران گفت که در نتیجۀ مذاکرات میان افغانستان و ایران، در مورد دریافتن حقایق پیرامون حادثۀ اخیر که در مرز میان دو کشور اتفاق افتاد، توافق کرده اند که تحقیقات مشترک را امروز در محل حادثه آغاز کنند.

آقای هیواد افزود: "آغاز تحقیق کمیساریای سرحدی دو کشور و پیدانمودن حقایق، چگونگی حادثه را تشخیص و زمینۀ تامین عدالت را مساعد خواهد ساخت".

به تاریخ ۱۲ ثور، شماری از شهروندان افغان در ولایت هرات ادعا کردند که سربازان ایرانی ۵۰ تن از کارجویان افغان را که به گونه غیرقانونی وارد خاک آن کشور شده بودند، پس از شکنجه به رودخانه‌ای در ساحۀ دهانه ذوالفقار پرتاب کرده اند.

اما بر اساس یافته‌های هیات باصلاحیت افغانستان، شمار کارجویان ۴۶ نفر بوده که به گفتۀ وزارت خارجه تا اکنون ده جسد قربانیان یافت شده، ۱۹ نفر نجات یافته و ۱۷ تن تا اکنون ناپدید استند.

سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان گفت که این کشور این حادثه را تا زمان تامین عدالت برای بازماندگان قربانیان و آسیب‌دیدگان به گونۀ جدی دنبال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG