لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: ملا عمر پس از سقوط طالبان در پاکستان بود و در همانجا مرد


حکومت افغانستان تحقیقی را رد کرد که گویا ملا عمر، رهبر پیشین گروه طالبان پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ تا دم مرگ در افغانستان به سر برده است.

ارگ ریاست جمهوری، یافته‌های این تحقیق را تلاشی برای ساخت و ایجاد هویت به طالبان و حامیان خارجی این گروه خوانده است.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه (۲۰حوت) در تویتتر خود نوشته است: "ما به گونۀ قوی، این ادعاهای فریبکارانه را رد می‌کنیم و آن ‌را، تلاش برای ایجاد و ساخت هویت به طالبان و حامیان خارجی شان می‌دانیم".

آقای چخانسوری، گفته است، حکومت افغانستان "شواهد و مدارک کافی" در دست دارد که نشان می‌دهند، ملاعمر رهبر پیشین طالبان در پاکستان زندگی می‌کرد و آنجا مرده است.

تحقیق در مورد زندگی ملا عمر، رهبر پیشین طالبان پس از سقوط رژیم این گروه، از سوی بیته دِم، خبرنگار هالندی با حمایت یک مرکز تحقیقاتی امریکایی به نام "زوما سنتر" و پوهنتون امریکایی اریزونا انجام شده است.

این تحقیق پنج سال را در برگرفته و خانم دِم گفته که در جریان آن، به مناطق تحت تصرف طالبان سفر کرده و با افراد نزدیک به ملاعمر گفتگو کرده است.

بربنیاد یافته‌های این تحقیق، ملاعمر، پس از فروپاشی رژیم طالبان در پاکستان نه؛ بلکه در افغانستان پنهان شده و زندگی کرده است.

در این تحقیق آمده است: "پس از ۲۰۰۱میلادی، ملاعمر به پاکستان نرفته است و به عوض آن، انتخاب کرده که در زادگاه‌ش پنهان شود و برای هشت سال، در یک منزل، در نزدیک یک مرکز عملیات‌های ایالات متحده امریکا، زندگی کرد".

خانم دِم، پیش از این نیز کتاب "یک مرد موترسایکل سوار" را در مورد چگونگی به قدرت رسیدن حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG