لینک های دسترسی

Breaking News

جنجال‌های انتخاب رییس ولسی جرگه حل نشد


Lawyers were unable to resolve their differences to elect the Speaker of Parliament
Lawyers were unable to resolve their differences to elect the Speaker of Parliament

اعضای ولسی جرگۀ افغانستان امروز پنجشنبه (دوم جوزا) هم نتوانستند اختلاف‌ها بر سر انتخاب رییس مجلس را برطرف کنند.

برخی اعضای مجلس به صدای امریکا گفتند که امروز وکلا به حل این مشکل موفق نشدند و تصمیم بر این شد که شنبۀ هفته آینده بار دیگر روی این مساله در مجلس صحبت شود.

از سوی دیگر شماری از نمایندگان مجلس، از صبح امروز خواستند که با پا درمیانی، جنجال میان هواداران میررحمان رحمانی و کمال ناصر اصولی، دو نامزد رقیب برای ریاست مجلس را حل کنند؛ اما برخی از نمایندگان حاضر در تالار مانع شدند.

عبدالقیوم سجادی، که با تایید علنی اکثر اعضای مجلس اداره جلسه را به عهده گرفت، یکی از این میانجیگران بود؛ ولی نه تنها او نیز موفق به حل این جنجال نشد که ناگزیر شد ادارۀ جلسه را نیز واگذار کند.

آقای سجادی گفت: "من خود حرفی ندارم. یک جانب یک چیزی می‌گوید و جانب دیگر چیزی دیگر. برخی دوستان می‌گویند که وظیفه شما این است که صندوق بگذاری، آن دوستان می‌گویند که ما صندوق نمی‌گذاریم، بنابر این هیچ دلیل نیست که من خود را زیر سوال بیاورم. از اعتماد تان تشکر."

هرچند شماری از وکلا دوباره از آقای سجادی خواستند که مجلس را اداره کند، اما به دلیل همین جنجال‌ها تصمیم به روز شنبه واگذار شد.

سه روز قبل یک کمیتۀ ۲۷ از وکلای مجلس، نماینده وزارت دولت در امور پارلمانی و حقو‌ق‌دانان، برای حل اختلاف نمایندگان به کار آغاز کرد. اما بروز جنجال‌ها میان اعضای این کمیته نیز سبب شد که همه اعضای هیات نتوانند روی یک راه حل اتفاق نظر پیدا کنند.

تمام جنجال‌های اعضای مجلس روی یک رای است که برعلاوۀ نشان تاییدی، یک نقطه نیز با رنگ سبز در پایان ورقه رای دیده می‌شود.

هواداران رحمانی این رای را درست می‌شمارند؛ اما در مقابل طرفداران اصولی، آن را باطل می‌دانند.

اگر این رای باطل شود، نتیجه انتخابات میان آقای رحمانی و آقای اصولی پایان می‌یابد و وکلا مجبور اند که بار دیگر برای ریاست این مجلس انتخابات برگزار کنند و هیچ یک از این دو نماینده، حق نامزدی دوباره را نخواهند داشت. اما اگر این رای تایید شود، آقای رحمانی به کرسی ریاست مجلس می‌رسد.

در انتخابات مرحله دوم دور اول رییس ولسی جرگه، میر رحمان رحمانی بدون یک رای اختلافی، ۱۲۳ رای و کمال ناصر اصولی ۵۵ رای گرفت.

XS
SM
MD
LG