لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو نشست صلح افغانستان را برگزار می‌کند، کابل وقت می‌خواهد


عکس: آرشیف

وزارت امور خارجۀ افغانستان گفته است که هنوز هم با روسیه سرگرم بحث در مورد برگزاری نشست صلح مسکو برای افغانستان است.

با اینحال، وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که در مورد چگونگی، تاریخ و دیگر جزئیات نشست مسکو، تا کنون توافق میان کابل و مسکو صورت نگرفته است.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان، به صدای امریکا گفت که هنوز هم بحث جریان دارد و تاریخی مشخص نشده است. او گفت که شرکت کردن یا نکردن افغانستان در نشست مسکو، به عدم اشتراک مقام‌های امریکایی در این نشست ربط ندارد و به گفتۀ وی افغانستان خود تصامیم خود را اتخاذ می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان تاکید کردکه هر نشست صلح در مورد افغانستان که بدون رهبری و مشارکت افغان‌ها در خارج برگزار می‌شود، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

در همین حال، شماری از رسانه های پاکستان گزارش داده اندکه روسیه از پاکستان دعوت کرده است تا به تاریخ یکم نوامبر نمایندگان خود را در نشست مسکو اعزام کند.اما مقام‌های روسیه تا کنون در مورد تاریخ دقیق برگزاری نشست مسکو ابراز نظری نکرده اند.

قرار بود نشست صلح مسکو برای افغانستان به تاریخ چهارم سپتامبر سال روان برگزار شود و طالبان نیز از اشتراک نمایندگان خود در آن خبر داده بودند. اما برگزاری این نشست به درخواست حکومت افغانستان به تاخیر افتاد.

مقام‌های روسی گفته بودند که از ایالات متحدۀ امریکا نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده بود، هرچند مقام‌های امریکایی در آن زمان ضمن رد دعوتنامۀ مسکو، بر روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG