لینک های دسترسی

Breaking News

ابراز 'تاسف' روسیه از عدم اشتراک امریکا در نشست مسکو


روسیه از عدم اشتراک ایالات متحده در نشست صلح که قرار است به تاریخ چهارم سپتمبر در مسکو برگزار شود، ابراز تاسف کرده است.

ایالات متحدۀ امریکا چهارشنبه (۲۲ اگست) دعوت روسیه را برای شرکت در نشست مسکو را رد و ادعا کرد نشست‌ مسکو که آنرا روسیه رهبری می کند، برای تامین صلح در افغانستان کمک نمی‌کند.

سفارت روسیه در کابل با نشر یک اعلامیهتاکید کرده که ایالات متحده حضور در آن نشست را به دلیلی رد کرده که گویا آن نشست از سوی افغان ها سازماندهی نشده است.

در این اعلامیه تاکید شده است نشست مسکو به ریاست مشترک روسیه و افغانستان برگزار می شود و ادعا شده است که ایالات متحده تنها در نشست های شرکت می کند که رهبری آن را به عهده داشته و به نفع واشنگتن باشد.

قرار بود در آن نشست به میزبانی مسکو، نمایندگان حکومت افغانستان، ایالات متحده، همسایگان افغانستان و طالبان نیز حضور داشته باشند.

وزارت خارجۀ افغانستان به تاریخ اول سنبله با نشر یک اعلامیه از تلاش روسیه برای سهمگیری در روند صلح افغانستان سپاسگزاری کرده، اما گفته است که اشتراک نمایندگان طالبان در این نشست "غیر ضروری" است، زیرا به گفتۀ مقامات این وزارت، گروه طالبان به" اصول پذیرفته شدۀ بین‌المللی و منطقوی برای صلح و مذاکرۀ مستقیم" احترام نگذاشته است، روی همین دلیل، نمایندگان حکومت افغانستان در نشست مسکو شرکت نخواهد کرد.

اما سفارت روسیه در کابل با نشر یک اعلامیۀ جداگانه اعلام کرده که نمایندگان افغانستان گفته اند تنها در صورتی در نشست مسکو شرکت می کند که طالبان در حاشیۀ آن نشست برای مذاکرات مستقیم با نمایندگان جناح افغانستان آماده باشند.

اعلامیۀ وزارت خارجۀ افغانستان از کشورهایی که بر طالبان نفوذ دارند خواسته است تا استفاده از نفوذ و جایگاه شان، طالبان را به مذاکرات مستقیم صلح با حکومت افغانستان ترغیب کنند.

در اعلامیه همچنین آمده است،هر زمانیکه گروه طالبان به ‌هدف مذاکرۀ مستقیم صلح چه در مسکو یا جای دیگر حاضر شوند، حکومت افغانستان نیز "با خلوص نیت و تعهد عمیق به صلح در آن مکان حضور به هم خواهد رساند".

طالبان همواره به مذاکرات مستقیم صلح با ایالات متحده اصرار دارند، اما واشنگتن با تاکید بر مذاکرات بین الافغانی، تعهد کرده است که روند صلح افغانستان را تسهیل کرده و در آن اشتراک خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG