لینک های دسترسی

Breaking News

دختر مسلمان: به دلیل پوشیدن حجاب از رقابت محروم شدم


نور الگساندریه ابوکرم

نور الکساندریه ابوکرم، ورزشکار ١٦ ساله مسلمان امریکایی است که به خاطر پوشیدن حجاب از شرکت در رقابت‌های ورزشی در ایالت اوهایو منع شد.

نور که پدرش از مصر و مادرش از پورتوریکو است، از مقام‌های این ایالت می‌خواهد که مقررات این بازی در مورد حجاب را تغییر دهند.

نور عضو تیم دوش مکتب سلوانیا است. منع شدن او در رقابت دوش در امریکا سروصداهای زیادی را ایجاد کرد.

انجمن ورزشکاران مکاتب لیسه در ایالات اوهایو، این رقابت ها را راه اندازی کرده بود که دور بعدی آن در سطح ایالت برگزار می‌شود.

"دلم را شکستند"

نور به صدای امریکا گفت: "قبل از آغاز رقابت همه چیز درست بود. همه ما چک شدیم. بر لباس های چند بازیکن تیم انتقاد شد و آن را تبدیل کرد. کسی به من چیزی نگفت. خوش شدم که چیزی نیست. من در این رقابت بهترین دوش زندگی ام را کردم، وقتی که من و تیم ما از خط پایان گذشتیم خوشی کردیم و چیغ زدیم. رفتم که نمرات خود را در فهرست ببینم، نامم نبود. برایم گفتند که نام ات از رقابت کشیده شده. گفتم چرا، گفتند حجاب بر سر داشتی."

نور می گوید که این سخت ترین تجربه زندگیش بود. تنظیم کنندگان این رقابت می گویند که بر ورزشکاران حجاب پوش، تحریم و محدودیتی وجود ندارد، اما باید قبل از رقابت از اداره در مورد پوشیدن حجاب اجازه بگیرند. نور این کار را نکرده بود.

مادر نور یولیندا میلیندوز، که خودش نیز در گذشته ورزشکار بوده، به صدای امریکا گفت که هنوز هم باور کرده نمی‌تواند که دخترش به خاطر داشتن حجاب از رقابت حذف شده است.

او گفت: "من نور را به میدان مسابقه رساندم و پشت کارم رفتم. بعدا شوهرم زنگ زد که برو نور از رقابت ها محروم شده، خفه است و خانه ببرش. وقتیکه دخترم را دیدم دلم شکست. باورم نمی شود که او بخاطر حجاب از بازیها محروم شده باشد. او بسیار خفه و دل شکسته بود."

او گفت که بیش از ۲۰ سال پیش از امروز عیسویت را ترک کرد، اسلام را پذیرفت و با مردی ازدواج کرد که اکنون شوهرش است.

نور ما درش و معلم افغان اش
نور ما درش و معلم افغان اش

"باید از نور عذرخواهی کنند"

خانواده نور می‌گوید که تنظیم کنندگان این رقابت ها باید از نور پوزش بخواهند.

خانم میلیندوز افزود: "آنها دخترم را در محضر عام از بازیها کشیدند، باید در محضر عام از وی عفو بخواهند. آنها باید جرات داشته باشند که به یک طفل بگویند که با او برخورد درست نشده است."

اما نور تاکید می‌کند که باید مقررات بازی در مورد حجاب نیز تغییر کند: "تنها عفو خواستن معنی ندارد. آنها باید عملا اقدام کنند. آنها باید محدودیت موجود بر حجاب را بردارند. حجاب بخشی از هویت من است. این با بازی من هیچ ارتباط ندارد."

اعضای تیم ورزشی که در رقابت های دوش همقطار نور بودند نیز از این موقف او ابراز حمایت کردند.

سیدنی فو گفت: "این انصاف نیست که او را بخاطر حجاب از رقابت ها کشیده اند، این اصول باید تغییر کند و این کار باید با کس دیگری تکرار نشود."

کاترین ستیل عضو دیگر این تیم گفت: "زمانیکه خبر شدم نور را به خاطر حجاب از رقابت ها محروم کرده اند، حیران شدم. این چه نوع مقررات است، این روش خوب نیست باید تغییر کند."

نور در جریان مصاحبه با جعفر هاند خبرنگار صدای امریکا
نور در جریان مصاحبه با جعفر هاند خبرنگار صدای امریکا

یکی از معلمین نور، صدف نام دارد که از ولایت هرات افغانستان است. صدف می گوید در چنین جوامع، مراعات حجاب یک آزمون است.

صدف به صدای امریکا گفت: "نور و فعالیت هایش را که میدیدم، میدانستم که روزی چیزی واقع خواهد شد. حجاب و چادر سر کردن در چنین جوامع یک آزمون است و باید برای آن آماده باشیم. در چنین جوامع ایجاد کردن موانع برای اقلیت ها کار ساده است."

او افزود که حل چنین مشکلات صبر و حوصله می‌خواهد و اظهار امیدواری کرد که اتفاقی که با نور افتاد، راه را برای تغییر باز کند.

یک تعداد از سیاستمداران و ورزشکاران امریکایی نیز از برخوردی که با نور صورت گرفته است، انتقاد کرده اند.

الیزابیت وارین، یکی از کاندیدان دموکرات ریاست جمهوری امریکا در تویتر خود نوشته است که باید هیچ متعلم مسلمان بخاطر نوعیت لباس از بازیها محروم نشود.

الیزابیت وارین کاندید ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا
الیزابیت وارین کاندید ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا

نور یگانه دختر مسلمان نیست که در امریکا با حجاب ورزش می کند. قبل از وی ابتهاج محمد، دختر مسلمان دیگر نیز با حجاب به رقابت‌های جهانی المپیک رفت و برای امریکا افتخار آفرید و مدال برونز آورد.

ابتهاج محمد بازیکن تیم شمشیر زنی ایالات متحدۀ امریکا
ابتهاج محمد بازیکن تیم شمشیر زنی ایالات متحدۀ امریکا

ابتهاج محمد، در صفحه انستاگرام خود، عکس نور را نشر و انتقاد کرده است که چرا نور به خاطر داشتن حجاب از شرکت در یک رقابت ورزشی محروم شده است.

نور به صدای امریکا گفت که مقابل شدن با این مشکل صبر و حوصله او را بیشتر ساخته و این اتفاق زمینه را برای یک تغییر خوب مساعد کرده است.

XS
SM
MD
LG