لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان خواستار تقویت 'روابط نیک' با ایالات متحده شد


حکومت جدید پاکستان علاقمندی نشان داده است که روابط خود را با ایالات متحده تقویت کند تا سبب ارتقای امنیت، ثبات و توسعه در سطح منطقه‌ شود.

بر اساس گزارش بخش دیوه صدای امریکا در بیانیۀ حکومت پاکستان که در رسانه‌های دولتی آن کشور نشر شد، آمده است: "ما می‌خواهیم این رابطه با ایالات متحده را بر اساس اصول برابری و منافع متقابل خود ادامه دهیم."

این بیانیه در حالی منتشر شد که عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان، در نتیجۀ رای عدم اعتماد پارلمان از کرسی صدارت برکنار شد و احزاب مخالف به طور مشترک، شهباز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ شاخۀ نواز را به عنوان صدر اعظم جدید برگزیدند.

عمران خان اخیراً مخالفان سیاسی حکومت خود را متهم کرد که برای برکناری وی با ایالات متحده سازش کرده اند، اما ایالات متحده و احزاب مخالف عمران خان این اتهامات را رد کردند.

بخش دیوۀ صدای امریکا همچنین روز چهارشنبه ۱۳ اپریل (۲۴ حمل) به نقل از رادیو پاکستان گزارش داده است که حکومت آن کشور گفته است: "ما بیانیه کاخ سفید را در نظر می‌گیریم و از تعامل ایالات متحده با پاکستان استقبال می‌کنیم."

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که به طور مسالمت‌آمیز از ارزش‌های جمهوری خواهانه حمایت می‌کند و از یک حزب سیاسی در برابر حزب دیگر حمایت نمی‌کند.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید این سخنان را در پاسخ به سوالی درباره روابط امریکا و پاکستان پس از برکناری عمران خان در پاکستان و انتصاب شهباز شریف به عنوان صدر اعظم این کشور بیان کرد.

جین ساکی افزود: "ما قطعاً از حاکمیت قانون و اصل برابری و عدالت تحت قانون حمایت می‌کنیم. ما از حمایت طولانی مدت پاکستان قدردانی می‌کنیم و همیشه خوشحالیم و جمهوری پاکستان برای منافع ایالات متحده مهم است."

او همچنین گفت که ایالات متحده روابط دیرینه با پاکستان از جمله در زمینه مسایل امنیتی دارد و به همکاری با رهبری جدید پاکستان ادامه خواهد داد.

شهباز شریف، صدر اعظم جدید پاکستان که در گذشته به صفت وزیر اعلای پنجاب اظهارات تند امریکا ستیزانه داشت، در سخنرانی تازۀ خود گفت که پاکستان خواهان شرایط مساوی با ایالات متحده است و روابط کشورش با ایالات متحده عمیق‌تر شده است.

تحلیلگران می‌گویند که روابط میان ایالات متحده و پاکستان در زمان دولت عمران خان خوب نبوده و تشدید تنش‌های اخیر بین دو کشور منجر به تشکیل دولت جدید در پاکستان شده است.

XS
SM
MD
LG