لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید امریکا بر آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی


مشاور امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا در مکالمۀ تیلفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان بر آغاز بی‌درنگ گفتگوهای بین‌الافغانی تاکید کرده است.

دفتر مشاور امنیت ملی امریکا روز سه شنبه اول سپتمبر (۱۱ سنبله) در صفحۀ تویترش نگاشته است که آقای رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی قصر سفید در این صحبت تیلفونی گفته است که ایالات متحده به حمایت از افغانستان ادامه خواهد داد تا این کشور بار دیگر به پناه‎گاه تروریستان بین‌المللی مبدل نشود.

دفتر آقای اوبراین افزوده است: "در این گفتگو، مشاور شورای امنیت ملی بر حمایت امریکا از یک افغانستان مستقل، دموکراتیک و متحد که هیچ‌گاهی دوباره به منبع تروریزم بین‌المللی مبدل نشود تاکید ورزید و همچنان بر پشتیبانی امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان که برای مردم قربانی‌های بسیاری داده اند، تاکید کرد".

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که افغانستان و متحدان بین‌المللی در زمینۀ پیامد مذاکرات دیدگاه هماهنگ و یکپارچه دارند که پس از مذاکرات صلح، این کشور همچنان دموکراتیک، متحد و با اقتدار باقی بماند.

در این حال، سفارت بریتانیا در افغانستان از طرف‌های درگیر در این کشور خواسته است که هرچه زودتر خشونت‌ها را کاهش داده و برای گفتگوهای صلح آماده شوند.

این سفارت با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "افغانستان یک فرصت تاریخی دارد تا از طریق یک توافق در مذاکره با طالبان، خشونت‌های جاری را پایان دهد. برای تحقق این امر، خشونت‌ها و کشتار هدفمند غیرنظامیان باید متوقف شود."

این سفارت تاکید کرده است که گفتگوهای بین‌الافغانی نباید از این بیشتر به تاخیر بیافتد و طرف‌ها باید تعهد شان را برای رسیدن به یک راه حل در مذاکره و صلح نشان دهند.

امریکا و بریتانیا در حالی خواهان آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و پایان خشونت‌ها در افغانستان شده اند که گفتگوهای مستقیم به دلیل رها نشدن زندانیان طالبان و دولت افغانستان با تاخیر مواجه شده است.

پیش از این شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که نخست طالبان باید کماندوهای افغان را که در قید دارند، رها کنند و سپس حکومت روند رهایی ۳۲۰ زندانی باقی مانده را دوباره آغاز خواهد کرد.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد، حکومت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها کنند؛ اما تا اکنون ۳۲۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت و شماری از کماندوی افغان از قید طالبان رها نشده اند.

XS
SM
MD
LG